Často kladené dotazy

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Obecně lze hovořit o mužském a ženském faktoru neplodnosti, u většiny párů se však jedná o příčiny kombinované. Konkrétně pak můžeme říci, že u mužů jde většinou o špatné parametry spermiogramu, zejména o nízký počet a špatnou pohyblivost či morfologii (tvar) spermií.

U žen se na neplodnosti podílí poruchy ovulace (dozrávání a uvolňování vajíčka), nízká kvalita vajíček, endometrióza, neprůchodnost vejcovodů, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů.

U obou partnerů se také mohou vyskytovat některé genetické odchylky, které nedovolí správný vývoj embrya a vyústí v neplodnost nebo opakované potrácení.

Kolik dní před vyšetřením spermiogramu by měl partner abstinovat pro zajištění co nejlepšího výsledku?

Aby byl výsledek spermiogramu skutečně vypovídající, doporučujeme před vyšetřením dodržet dvou- až třídenní pohlavní abstinenci. Kratší i delší abstinence může zkreslit výsledek vyšetření.

Jaké léky jsou užívané pro IVF léčbu?

Pro léčbu IVF se užívají hormonální preparáty, které se aplikují injekcí podkožně do oblasti podbřišku. Tyto injekce jsou nebolestivé a jejich aplikace je velmi snadná.

Existuje věkový limit pro léčbu neplodnosti?

Na základě zákona je možno provádět metody asistované reprodukce do dne 49. narozenin ženy.

Jak poznám opravdu první den menstruace, pokud na začátku pouze špiním?

Špinění není být bráno jako začátek menstruace. Za první den menstruace považujte první den silného menstruačního krvácení, v případě, že by menstruace začala až ve večerních hodinách, berte za první den menstruace následující den.

Která denní doba je nejlepší pro aplikaci léků?

Ohledně podání léků se vždy poraďte s ošetřujícím lékařem. Obecně platí, že stimulační injekce jsou podávány pravidelně v ranních hodinách.

Jak dlouho trvá odběr vajíček a jak dlouho poté musím zůstat na klinice?

Odběr vajíček probíhá v celkové anestézii a obvykle netrvá déle než 10 minut. Asi za dvě hodiny po výkonu může klientka v doprovodu dospělé osoby opustit kliniku. V období 24 hodin po narkóze se nedoporučuje řídit vozidlo.

Jaký je ideální počet transferovaných embryí?

Na naší klinice přenášíme do dělohy pouze jedno embryo, bráníme tak vzniku nežádoucího a rizikového vícečetného těhotenství. Transfer dvou nebo více embryí navíc nezvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

Při transferu jednoho embrya v prvních dvou cyklech má pacientka nárok na úhradu celkem 4 IVF cyků zdravotní pojišťovnou. Při transferu více embryí má nárok pouze na 3 hrazené IVF cykly.

Jaký je režim po embryotransferu?

Do zjištění výsledku těhotenského testu doporučujeme vynechat zvýšenou fyzickou aktivitu (sport, cvičení, zvedání těžkých břemen), vyvarovat se prochlazení i přehřátí, udržovat správný pitný režim, nekoupat se ve vodních nádržích, bazénech ani ve vaně, ale sprchovat se. Vyvarovat se kontaktu s osobami trpícími přenosným onemocněním či s osobami v karanténě. Doporučujeme omezit dlouhé cestování.

Co znamená, pokud slabě krvácím během 14 dní po embryotransferu?

Slabé krvácení může být způsobeno implantací embrya do děložní sliznice. V tomto případě doporučujeme dodržovat zavedený režim a medikaci. Výsledek léčby jednoznačně zhodnotí až těhotenský test provedený 14 dnů po embryotransferu.