Často kladené dotazy

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Obecně lze hovořit o mužském a ženském faktoru neplodnosti, u většiny párů se však jedná o příčiny kombinované. Konkrétně pak můžeme říci, že u mužů jde většinou o špatné parametry spermiogramu, zejména o nízký počet a špatnou pohyblivost či morfologii (tvar) spermií.

U žen se na neplodnosti podílí poruchy ovulace (dozrávání a uvolňování vajíčka), nízká kvalita vajíček, endometrióza, neprůchodnost vejcovodů, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů.

U obou partnerů se také mohou vyskytovat některé genetické odchylky, které nedovolí správný vývoj embrya a vyústí v neplodnost nebo opakované potrácení.

 

Existuje věkový limit pro léčbu neplodnosti?

Léčbu neplodnosti můžete podstoupit i v případě, že vám je 39 let a více, zdravotní pojišťovny vám však metody a postupy spojené s IVF již neproplatí. Na základě zákona je možno provádět metody asistované reprodukce do dne 49. narozenin ženy.

 

Musíme být s partnerem v manželském svazku, pokud chceme podstoupit umělé oplodnění?

Aby žena mohla podstoupit umělé oplodnění, potřebuje podpis partnera, přičemž tento muž nemusí být jejím zákonným manželem. Tohoto muže současně žena není povinna uvést po porodu jako otce dítěte.

 

Přispěje mi na léčbu zdravotní pojišťovna?

V rámci vaší léčby budete podstupovat určitá vyšetření a zákroky na které vám přispěje zdravotní pojišťovna, ale i taková, která vám pojišťovna neproplatí. Zdravotní pojišťovna hradí taky určité množství léků. V závislosti na metodách a postupech, zvolených vám na na míru, se následně bude odvíjet i celková cena léčby. Přibližně 40–60 % nákladů na léčbu si pár hradí sám.

 

Kdo mě informuje o tom, co nás při léčbě neplodnosti čeká?

Konzultace s našim lékařem je prvním krokem úspěšné léčby. V jejím průběhu s vámi lékař probere vaši rodinnou i osobní anamnézu, průběh všech již vámi absolvovaných vyšetření a postup vyšetření a léčby, která vás teprve čeká. Lékař vás bude rovněž informovat o všech cenách a možnostech úhrad vaší léčby ze zdravotní pojišťovny. Konzultace byste se měli účastnit vy i váš partner.

 

Budu užívat v průběhu léčby nějaké léky? Nepřiberu po nich na váze?

Pro léčbu IVF se užívají hormonální preparáty, které se aplikují injekcí podkožně do oblasti podbřišku. Nejsnadnější je stimulace laboratorně vyráběnými gonadotropními hormony (FSH, LH) – např. Puregon, Gonal F. Tyto injekce jsou nebolestivé a jejich aplikace je velmi snadná.

V průběhu vaší hormonální léčby vás mohou provázet nepříjemné pocity jako jsou plynatost, bolesti břicha či celková vyčerpanost. Někdy může způsobovat i dočasný nárůst váhy způsobený zavodněním. Většina žen však absolvuje hormonální stimulaci bez komplikací a změny své hmotnosti.

 

Která denní doba je nejlepší pro aplikaci léků?

Ohledně podání léků se vždy poraďte s ošetřujícím lékařem. Obecně ale platí, že stimulační injekce jsou podávány pravidelně v ranních hodinách.

 

Jak poznám opravdu první den menstruace, pokud na začátku pouze špiním?

Špinění není být bráno jako začátek menstruace. Za první den menstruace považujte první den silného menstruačního krvácení, v případě, že by menstruace začala až ve večerních hodinách, berte za první den menstruace následující den.

 

Jak dlouho trvá odběr vajíček a jak dlouho poté musím zůstat na klinice?

Odběr vajíček probíhá v celkové anestézii a obvykle netrvá déle než 10 minut. Asi za dvě hodiny po výkonu můžete v doprovodu dospělé osoby opustit kliniku. V období 24 hodin po narkóze se nedoporučuje řídit vozidlo.

 

Jaký je ideální počet transferovaných embryí?

Na naší klinice přenášíme do dělohy pouze jedno embryo, bráníme tak vzniku nežádoucího a rizikového vícečetného těhotenství. Transfer dvou nebo více embryí navíc nezvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

Při transferu jednoho embrya v prvních dvou cyklech má pacientka nárok na úhradu celkem 4 IVF cyklů zdravotní pojišťovnou. Při transferu více embryí má nárok pouze na 3 hrazené IVF cykly.

 

Jaký je režim po embryotransferu?

Do zjištění výsledku těhotenského testu doporučujeme vynechat zvýšenou fyzickou aktivitu (sport, cvičení, zvedání těžkých břemen), vyvarovat se prochlazení i přehřátí, udržovat správný pitný režim, nekoupat se ve vodních nádržích, bazénech ani ve vaně, ale sprchovat se. Vyvarovat se kontaktu s osobami trpícími přenosným onemocněním či s osobami v karanténě. Doporučujeme omezit dlouhé cestování.

 

Co znamená, pokud slabě krvácím během 14 dní po embryotransferu?

Slabé krvácení může být způsobeno implantací embrya do děložní sliznice. V tomto případě doporučujeme dodržovat zavedený režim a medikaci. Výsledek léčby jednoznačně zhodnotí až těhotenský test provedený 14 dnů po embryotransferu.

 

Existují nějaká rizika v souvislosti s umělým oplodněním?

Umělé oplodnění, stejně jako každý jiný operační zákrok s sebou nese určitá rizika. Typickou komplikaci spojenou s dodávkou hormonů do lidského těla představuje tzv. OHSS, tj. ovariální hyperstimulační syndrom. Tento syndrom může způsobit bolesti či zvětšení břicha, tlaky v podbřišku, zvětšování vaječníků, ovariální cysty a při závažnější formě i hromadění tekutiny v dutině břišní. Příznaky OHSS dříve či později samy odezní, každá léčba však vždy musí obsahovat pravidelné a pečlivé monitorování celé stimulace.

 

Jaká je pravděpodobnost, že se vaše umělé oplodnění povede?

Pravděpodobnost otěhotnění po zavedení jednoho embrya je až 57 %. Vzhledem k tomu, že je ve většině IVF cyklů získáno více perspektivních embryí, udávána se tzv. kumulativní úspěšnost. Ta představuje souhrnnou pravděpodobnost otěhotnění po přenosu všech embryí, která pocházejí z jednoho odběru vajíček. Přibližně 9 z 10 párů stačí k dosažení těhotenství pouze jeden IVF cyklus.

 

Mohu si nechat vyšetřit spermie preventivně?

Preventivní vyšetření spermatu by měl absolvovat každý muž. Výsledek vašeho spermiogramu vás může uklidnit, přivést k myšlence preventivního zamražení vašich zatím zdravých spermií případně upozornit na to, že jejich stav není úplně v pořádku. Pokud vaše vyšetření nedopadlo dobře, objednejte se k nám na konzultaci s lékařem. Lékař s vámi probere vaše možnosti a zodpoví všechny vaše dotazy.

 

Co to znamená normospermie?

V 1 ml ejakulátu zdravého muže se běžně vyskytuje asi 50 milionů spermií, přičemž za normospermii se v současnosti považuje vzorek s alespoň 15 milióny spermiemi v 1 ml ejakulátu. V tomto vzorku musí být všechny parametry ejakulátu (celkový pohyb, progresivní pohyb, koncentrace, objem, pH, morfologie spermií) v normě.

 

Kolik dní před vyšetřením spermiogramu by měl partner abstinovat pro zajištění co nejlepšího výsledku?

Aby byl výsledek spermiogramu skutečně vypovídající, doporučujeme před vyšetřením dodržet dvou-až třídenní pohlavní abstinenci. Kratší i delší abstinence může zkreslit výsledek vyšetření.

 

Jak odběr spermií probíhá, kolik to stojí?

Odběr spermatu se provádí masturbací do speciální sterilní nádoby. Vzorek musíte odevzdat osobně. Buďto můžete využít odběrové místnosti na klinice, kam můžete jít i ve společnosti vaší partnerky. Případně vzorek můžete po předchozí domluvě dovézt (v označené nádobě vydané klinikou) i z domova, musíte to však stihnou do hodiny.

Pokud budete mít žádanku od lékaře a máte platné zdravotní pojištění v ČR, je toto vyšetření pro vás zdarma. Bez žádanky uhradíte 800Kč.