Chci využít náhradní mateřství

Chci využít náhradní mateřství

Vyzkoušeli jste už všechny metody reprodukční medicíny, ale vytouženého miminka jste se ještě nedočkali? Nebo vaše tělo neumožňuje těhotenství například vinou absence dělohy? Možným řešením může být náhradní mateřství.

Chci využít náhradní mateřství

Vyzkoušeli jste už všechny metody reprodukční medicíny, ale vytouženého miminka jste se ještě nedočkali? Nebo vaše tělo neumožňuje těhotenství například vinou absence dělohy? Možným řešením může být náhradní mateřství.

Co je náhradní mateřství?

Jedná se o proces, kdy embryo biologických rodičů odnosí náhradní matka. Náhradní matka je žena, která svolí k zavedení embrya do své dělohy s úmyslem otěhotnět, miminko donosit a porodit, vzdát se rodičovských závazků ve prospěch biologického otce a umožnit zamýšlené matce (manželce otce), aby si miminko nezrušitelně osvojila.

Kdy je možné využít náhradní mateřství?

Náhradní mateřství je velmi náročný proces pro biologické rodiče i náhradní matku, proto k němu lékaři přistupují jen v odůvodněných případech, když už jsou všechny ostatní metody vyčerpány.

Nejčastějším důvodem k náhradnímu mateřství jsou zdravotní potíže, se kterými se žena narodí nebo které v průběhu života získá a které znemožňují otěhotnění nebo donošení miminka.

Mezi nejčastější zdravotní komplikace patří:

  • absence dělohy nebo její vrozené vývojové vady, stavy po operacích na děloze pro myomy nebo nádorová onemocnění,
  • srdečně-cévní onemocnění, které způsobuje, že těhotenství a porod by ženu ohrožoval na životě,
  • onkologická, systémová, imunologická a metabolická onemocnění.

Zjistěte vše, co vás zajímá

A udělejte další krok na vaší cestě za miminkem. Napište nebo zavolejte našim koordinátorkám Barboře nebo Pavlíně, které vás celým procesem provedou.

Podívat se můžete i na www.nahradnimaminka.cz, kde se o náhradním mateřství dozvíte víc.

Jak celý proces probíhá?

1. Výběr náhradní matky

S ženou, kterou si vyberete jako náhradní matku a která je ochotná se jí stát, si musíte skutečně rozumět. Ve vašem životě totiž zaujme nenahraditelné místo, budete s ní ve velmi úzkém kontaktu více než rok a budete spolu zažívat silné okamžiky.

Jsou dvě cesty, jak náhradní matku najít:

  • Může jí být někdo z vašeho okolí – kamarádka, maminka, nebo žena, kterou si najdete na inzerát.
  • Pokud o vhodné ženě ze svého okolí nevíte, můžeme vám pomoci. Na naši kliniku se obracejí i ženy s přáním pomoci někomu odnosit miminko. V tom případě se nám ozvěte.

Celý proces je velmi komplikovaný, proto vám po celou dobu bude k dispozici naše koordinátorka, která se bude starat o jeho hladký průběh a zodpovídat vaše dotazy. Vše bude probíhat také pod dohledem zkušených právníků, kteří se tématem náhradního mateřství dlouhodobě zabývají.

Náhradní matce provedeme řadu vyšetření, která odhalí případná rizika v plánovaném těhotenství. Pokud budou všechny výsledky v pořádku, můžeme přistoupit k umělému oplodnění. Složení vyšetření je velmi komplexní a veškeré výsledky vždy vyhodnocuje tým lékařů.

Embrya vznikají z pohlavních buněk biologických rodičů, případně z vajíček anonymní dárkyně a spermií budoucího otce. Embrya můžete mít k dispozici z předchozích IVF cyklů nebo musí vzniknout embrya nová. Tato embrya musejí v obou případech splňovat požadavky na rozsah vyšetření reprodukčního páru i samotných embryí. To vše s ohledem na zachovaní co nejvyšší bezpečnosti léčby pro náhradní matku i zamýšlené rodiče.
Pokud embrya nemáte nebo nejsou pro léčbu s náhradní matkou vhodná, budoucí biologická matka podstoupí hormonální stimulaci. Vajíčka, která díky hormonální stimulaci získáme, oplodníme spermiemi budoucího biologického otce.

Někdy se může stát, že žena z žadatelského páru nemá pohlavní buňky vhodné k oplodnění, v takovém případě lze využít vajíčka anonymní dárkyně. Dárkyní nikdy nemůže být náhradní matka, protože dárcovství vajíček je ze zákona anonymní.

V případě spermií je ale situace odlišná. Biologický otec dítěte musí být vždy muž ze žadatelského páru, nelze tedy použít spermie anonymního dárce. Již v průběhu těhotenství je proveden neinvazivní test otcovství z krve náhradní matky, díky kterému je ihned po narození dítě předáno do péče otce jako svého zákonného zástupce.

Připravená embrya vložíme do dělohy náhradní matky. Vkládáme vždy jen jedno embryo, abychom předešli vícečetným těhotenstvím, která s sebou nesou zdravotní rizika. Někdy se umělé oplodnění povede hned napoprvé, jindy v některém z dalších cyklů.

Jakmile náhradní matka otěhotní a je prokázano otcovství biologického otce ze žadatelského páru, provede se zápis o otcovství na matričním úřadu. Tento zápis slouží při pozdější komunikaci s personálem porodnice a je podkladem k vystavení rodného listu dítěte.

Když se miminko narodí, dostává se ihned do péče obmyšlených rodičů, kdy biologický otec je zároveň právním zástupcem dítěte. Z pohledu práva je však matkou žena, která dítě porodila. O osvojení dítěte ženou ze žadatelského páru musí rozhodnout příslušný soud a musí k němu dát souhlas oba právní rodiče, tedy náhradní matka a otec (muž ze žadatelského páru). Tento souhlas učiní náhradní matka po šestinedělí a právní kancelář následně podá návrh na zahájení adopčního řízení.

Nejčastěji se ptáte

V Repromedě jsme tímto způsobem pomohli na svět už desítkám dětí, v České republice se z náhradního mateřství narodí asi sto dětí za rok.

Institut náhradního mateřství české právo výslovně neupravuje, ovšem ani nezakazuje. Náhradní mateřství zmiňuje Občanský zákoník ČR v kontextu osvojení.

Dlouhodobou snahou je ukotvit náhradní mateřství v zákoně, bohužel tomu tak zatím není.

Vzhledem ke komplikovanosti celého procesu je proto nezbytná spolupráce s právní kanceláří a dodržování všech stanovených zásad.

Náhradní mateřství je v České republice altruistický počin. Náhradní matka nedostává odměnu, má však právo na kompenzaci ušlé mzdy, léčby, cestovních nákladů a položek, jako je kvalitní strava nebo třeba cvičení pro těhotné.

Výše celkové finanční kompenzace je vždy na dohodě mezi vámi a náhradní matkou, případně na doporučení právní kanceláře.

Další významnou položkou jsou veškeré lékařské úkony spojené s asistovanou reprodukcí, tedy vstupní vyšetření reprodukčního páru i náhradní matky, příprava a vyšetření embryí vhodných k přenosu do dělohy náhradní matky a pečlivá příprava náhradní matky. Konečná cena je tedy velmi individuální, je však možné říct, že celkové náklady na náhradní mateřství mohou vyjít na několik set tisíc korun.

Zjistěte vše, co vás zajímá

A udělejte další krok na vaší cestě za miminkem. Napište nebo zavolejte našim koordinátorkám Barboře nebo Pavlíně, které vás celým procesem provedou.

Podívat se můžete i na www.nahradnimaminka.cz, kde se o náhradním mateřství dozvíte víc.

Nečekané propojení vědy, celostní medicíny a empatie

Hledáme ta správná propojení, která vás dovedou až k vytouženému cíli.

0
let

jsme tu pro vás

0
dětí

se díky nám narodilo

0
rodinám

se vzácným onemocněním jsme pomohli

Jsme tu pro ty, kteří nechtějí jen doufat

Čerpáme z našich dlouholetých zkušeností a dobře víme, že každý příběh je jiný a každý si zaslouží pochopení a individuální přístup.

Brno

MUDr. Martin Maděrka, Ph.D.

Vedoucí lékař, IVF specialista

mmaderka@repromeda.cz

Brno, Ostrava

MUDr. Lenka Hromadová

Senior Medical Consultant

lhromadova@repromeda.cz

Brno

MUDr. Alena Filková

IVF specialistka, lékařka

afilkova@repromeda.cz

Brno

Dr. Larysa Datsiuk

IVF specialistka, lékařka

ldatsiuk@repromeda.cz

Brno

MUDr. Zuzana Felsingerová

IVF specialistka, lékařka

zfelsingerova@repromeda.cz

Ostrava

MUDr. Veronika Pasnišin

IVF specialistka, lékařka

vpasnisin@repromeda.cz

Na svět jsme pomohli už 6 000 dětem

Kryštůfek

27 května, 2024

Ráda bych vám ze srdce poděkovala za vše, co jste pro nás udělali. Díky vám se nám splnil sen mít ještě jedno děťátko.

Kubík

19 dubna, 2024

Po náročné cestě k miminku, která se nám velmi dlouho nedařila jsme nakonec oslovili odborníky v Brněnské Repromedě. Rádi bychom jim poděkovali za odbornou pomoc, díky které se nám narodil 31. 1. 2024 náš Kubík. Nyní už má 2 měsíce a 5,6 kg,  je to zdravé, usměvavé miminko a dělá nám jen radost.

Martinka

26 března, 2024

Děkujeme brněnské Repromedě za možnost být kompletní rodinou. Díky preimplantačnímu genetickému testování se nám 14. 3. 2024 narodila zdravá holčička Martinka.

Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Kontaktní formulář

Pošlete nám pár informací o sobě a my se vám během týdne ozveme s dalším postupem.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.