Průvodce umělým oplodněním: Co čeká pár na cestě k vysněnému miminku?

Novinky 19. dubna, 2022

Co čeká pár na cestě k miminku

Počet párů, které se v Česku při snaze o početí vytouženého potomka obrací na možnosti asistované reprodukce, v poslední dekádě výrazně narůstá. V průměru u nás díky ní přijde každým rokem na svět přibližně pět procent narozených. Co vše obnáší proces umělého oplodnění a po jaké době může pomoci dvojici úspěšně počít? Odpovědi nabízí následující článek.

Pokud se pár rozhodne navštívit reprodukční kliniku, nemusí automaticky řešení problému vždy vyústit až v samotné umělé oplodnění. „Na každou dvojici čeká nejdříve vstupní konzultace, při které se specialistou probere rodinnou i osobní anamnézu. Následuje základní vyšetření obou partnerů. U muže se typicky stanovuje spermiogram z ejakulátu. Ženě se provede ultrazvukové vyšetření malé pánve a odběr krve pro zjištění hladiny hormonů. Taktéž se oběma partnerům provede odběr krve pro genetické vyšetření,“ popisuje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka naší kliniky.

Když pomůže pouze IVF

Pokud testy u páru odhalí závažnou reprodukční poruchu, kterou nelze překlenout přirozenou cestou, nezbývá než přistoupit k umělému oplodnění. Nejčastěji je využíván soubor postupů známý pod zkratkou IVF (in vitro fertilizace), při kterém je vajíčko oplodněno spermiemi partnera mimo tělo ženy.

Celý cyklus začíná hormonální stimulací vaječníků, která je nutná pro dozrání většího počtu vajíček. Začíná se s ní zpravidla druhý až třetí den menstruačního cyklu a proces trvá obvykle 10 až 12 dnů. „V Repromedě ale využíváme i takzvaný random start neboli zahájení stimulace bez ohledu na menstruační cyklus. Původně jsme metodu aplikovali především u žen, pro které by čekání bylo přitěžující, například z důvodu onkologické léčby. Postupně jsme jej však začali využívat i u ostatních pacientek,“ doplňuje Veselá.

Zralá vajíčka jsou následně odebrána v celkové anestezii a v ten samý den laboratorně oplodněna za pomoci mikromanipulační techniky. Vzniklá embrya jsou následně zamražena. V této fázi se také mohou provést jejich preimplantační genetická vyšetření. Přibližně za dva týdny od zákroku je proveden těhotenský test, který odhalí, zda se podařilo dosáhnout kýženého úspěchu.

Moderní metody zvyšují efektivitu i rychlost

Průběh a délka léčby neplodnosti se pochopitelně liší případ od případu a někdy se bohužel jedná o náročný a zdlouhavý proces. Díky využití stále modernějších metod se však rychlost i úspěšnost asistované reprodukce neustále zvyšuje. Pro úspěch a rychlý průběh umělého oplodnění jsou však důležité i faktory související s psychikou. „Psychický komfort je velice důležitý. V průběhu IVF cyklu je tak nejrozumnější naordinovat si zejména odpočinek a starosti naopak na chvíli odložit,“ uzavírá lékařka.