Nejčastější otázky a odpovědi týkající se mužské plodnosti.

Články, Tipy a rady 16. října, 2018

Nejčastější otázky a odpovědi týkající se mužské plodnosti.

Dítě zatím neplánuji, mohu si však nechat vyšetřit spermie preventivně?

Je možné, že na dítě zatím nemáte ani pomyšlení a vyšetření vašich spermii nepovažujete za důležité. Preventivní vyšetření spermatu by měl však absolvovat každý muž. Výsledek vašeho spermiogramu vás může uklidnit, přivést k myšlence preventivního zamražení vašich zatím zdravých spermií případně upozornit na to, že jejich stav není úplně v pořádku. Pokud vaše vyšetření nedopadlo dobře, objednejte se na konzultaci s lékařem kliniky reprodukční medicíny (vyšetření spermiogramu a konzultaci je možné absolvovat na jedné klinice). Tento specialista s vámi probere vaše možnosti a zodpoví všechny vaše dotazy.

Jak odběr probíhá, kolik to stojí?

Odběr spermatu se provádí masturbací do speciální sterilní nádoby. Před samotným odběrem je vhodné dodržet dvou až tří denní pohlavní abstinenci, a to z důvodu dosažení adekvátního výsledku. Vzorek musíte odevzdat osobně. Buďto můžete využít odběrové místnosti na klinice, kam můžete jít i ve společnosti vaší partnerky. Případně vzorek můžete po předchozí domluvě dovézt (v označené nádobě vydané klinikou) i z domova, musíte to však stihnou do hodiny.

Pokud budete mít žádanku od lékaře a máte platné zdravotní pojištění v ČR, je toto vyšetření pro vás zdarma. Bez žádanky uhradíte 800Kč.

Co to znamená normospermie?

V 1 ml ejakulátu zdravého muže se běžně vyskytuje asi 50 milionů spermií, přičemž za normospermii se v současnosti považuje vzorek s alespoň 15 milióny spermiemi v 1 ml ejakulátu. V tomto vzorku musí být všechny parametry ejakulátu (celkový pohyb, progresivní pohyb, koncentrace, objem, pH, morfologie spermií) v normě.

Již přes rok se nám s partnerkou nedaří počít. Jak máme postupovat a jaká vyšetření mě na klinice čekají?

První krokem každé úspěšné léčby je konzultace s lékařem příslušné kliniky. Neplodnost se vždy týká páru jako celku, je tedy na místě, aby se konzultace účastnili oba partneři. Lékař s vámi a s partnerkou probere vaši rodinnou i osobní anamnézu a případně navrhne metody a postup léčby.

Mezi základní vyšetření, které budete po této konzultaci na klinice absolvovat, patří především vyšetření spermiogramu a kultivační vyšetření ejakulátu, genetické a imunologické vyšetření. Pokud u vás bude zjištěna závažnější porucha spermiogramu, je vhodné absolvovat rovněž urologické vyšetření.