Preventivní zamražení pohlavních buněk – Social freezing

Touha cestovat, věnovat se kariéře nebo najít toho správného partnera, i to jsou důvody stojící za odkládáním rodičovství. Kvalita vajíček a spermií však s přibývajícími roky klesá a proto se v pozdějším věku můžeme setkat s tím, že se páru nedaří přirozenou cestou dítě počít.
Social freezing? Naděje mít děti i v pozdějším věku.
Této situaci se dá preventivně předejít díky metodě social freezing. Ta spočívá v odebrání kvalitních pohlavních buněk ženy či muže, které se zmrazí „na později“ – je tak zachována plodnost jedince i do dalších let. Službu social freezing nabízí i přední klinika asistované reprodukce a preimplantační genetické diagnostiky Repromeda v Brně. Důležité je však přijít včas. Metoda social freezing však není využívána pouze v případě odkládání rodičovství, ale i jako prevence v případě úrazu, nemoci či při provozování rizikového sportu.
Kdy ideálně pohlavní buňky zamrazit?
Za ideální reprodukční dobu je u mužů považován věk do 35 let, u žen do 25. roku života. Ženy se navíc, na rozdíl od mužů, už rodí s daným počtem pohlavních buněk a žádné další jim již během života nepřibývají. Naopak u nich celkové množství vajíček s jednotlivými menstruačními cykly klesá, po 35. roce je pak možné zaznamenat největší propad v počtu a kvalitě vajíček. A stejně jako všechny buňky v těle, i ty pohlavní, stárnou. To snižuje šanci, že se oplodněné vajíčko dokáže vyvinout v embryo, narůstá i riziko genetických změn či potratu. Mladé ženy si však tento fakt neuvědomují a mnohdy o potomcích do 30. roku věku neuvažují. Social freezing tedy může být v dnešní době alternativou, jak zvýšit šanci mít vlastní potomky i v pozdějším věku.
„Ideální věk pro odběr a zamrazení vajíček je u ženy do 25 let věku, protože vajíčka jsou v této době v nejlepší kvalitě. Pokud tedy žena po studiích plánuje spíše kariéru, může být social freezing vhodný dárek například ke státnicím. Je však možné si pohlavní buňky nechat zamrazit i později. U mužů ideální věk k zamrazení spermií neexistuje, ale po 35. roce života jejich kvalita také klesá,“ vysvětluje ředitelka kliniky Kateřina Veselá. Vajíčka je možné zamrazit v podstatě na neomezenou dobu, ale samozřejmě je nutné myslet na to, aby byla žena schopná je ještě využít. Podle platné legislativy je možné metody umělého oplodnění využít do 49. roku věku.
Kvalitní mražení buněk díky vitrifikaci.
Provádět social freezing u žen umožňuje i nový postup v mražení pohlavních buněk, tzv. vitrifikace. Dříve se používala namísto vitrifikace metoda pomalého mražení, které mělo minimalizovat množství vytvořených ledových krystalků – ty totiž dokázaly pohlavní buňky poškodit. Touto metodou bylo však možné zamrazit pouze spermie nebo celá embrya, nikoliv samotná vajíčka.
„Prostřednictvím vitrifikace je teplota snížena okamžitě, takže žádné ledové krystalky nevznikají. Mrazí se jen vajíčka dobré kvality, která jsou ihned po rozmražení připravena k použití. Naděje na otěhotnění s těmito vajíčky pak záleží na více faktorech, musíme pohlížet na zdravotní stav ženy, kvalitu spermatu partnera atd. Po oplození rozmrazených vajíček jsou vzniklá embrya u nás na klinice geneticky testována. Zjistíme tak, zda jsou zdravá a až poté je zavádíme do těla ženy,“ dodává MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.