Nemožnost páru zplodit dítě připisovali v minulosti lidé především ženám. Dnes se však již ví, že se stejnou měrou týká také mužů. Ať už je řeč o nekvalitních spermiích, genetickém onemocnění, vysoké hmotnosti, nebo třeba urologické komplikaci. Ačkoliv je příčin neplodnosti celá řada, hovoří se o nich stále poměrně málo. Víte, co znamená normospermie? Kde najdete varikokélu? Nebo čím obezita působí na hormony?
Kdy začít řešit neplodnost u mužů?
O neplodnosti páru můžeme mluvit ve chvíli, kdy se po roce pravidelného a nechráněného styku nedojde k otěhotnění. Neplodnost se v České republice dotýká přibližně 15 % párů, přičemž třetina případů bojuje s obtížemi u ženy, třetina u muže a třetina se týká obou aktérů. Jestliže se tedy páru nedaří při pravidelném styku počít miminko během dvanácti měsíců, doporučuje se podstoupit komplexní vyšetření.
„Výjimka nastává v případě, že má žena více než třicet tři let. Tam by se mělo k vyšetření přistoupit již po zhruba půl roce bezvýsledného snažení,“ radí MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda. „U mužů není věková hranice tak zásadní jako u ženy, ani u nich však nelze roky zcela přehlížet. S přibývajícími lety se například zvyšuje podíl mutací spermií a zároveň se postupně snižuje objem těch zdravých, pohyblivých,“ upozorňuje MUDr. Veselá. S čím tedy muži na poli plodnosti nejčastěji bojují?
Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti u mužů?
Mužskou neplodnost mohou způsobit genetické faktory a zdravotní problémy, ale i životní styl a prostřední nebo hormonální nerovnováhy jako je stres.
Nekvalitní nebo pomalé spermie
V případě obtíží vedou první kroky muže na vyšetření spermiogramu. Nekvalitní spermie jsou totiž jednou z nejčastějších příčin mužské neplodnosti. Po třídenní sexuální abstinenci muž odebere vzorek do sterilní nádobky a osobně odevzdá. Následně proběhne analýza, která hodnotí počet, strukturu, tvar a pohyb spermií, sleduje podíl zralých buněk, objem spermatu či jeho pH. Pokud jsou všechny parametry v pořádku, označuje se stav pojmem normospermie.
Dobrou zprávou pro muže je, že kvalitu ejakulátu mohou vlastním přičiněním obvykle zlepšit. „Doporučuje se dodržovat zásady správné životosprávy, doplňovat vitaminy E a C, zinek, selen, kyselinu listovou nebo třeba omega-3 mastné kyseliny,“ objasňuje MUDr. Veselá.
Omezit by měl muž naopak:
- alkohol,
- kouření,
- nadměrnou dávku kofeinu,
- zahřívání v oblasti genitálií,
- nošení těsného spodního prádla,
- častá konzumace sóji.
Genetické poruchy – DNA, spermatogeneze či varikokéla
Ani příznivý spermiogram bohužel neznamená, že je muž v pořádku. Dalším úskalím jsou genetické poruchy. Často se jedná o nejrůznější chromozomové mutace, zlomy v DNA či poruchu spermatogeneze, tedy tvorby spermií. Mezi základní vyšetření proto spadá také takzvané stanovení karyotypu, což je analýza krevního vzorku, která sleduje možné odchylky v chromozomální výbavě člověka. Genetické anomálie totiž mohou stát nejen za nemožností vůbec počít, ale mnohdy i za opakovanými potraty.
Pokud se tedy u muže odhalí závažné zatížení, řeší se oplodnění obvykle formou IVF. Lékař na základě zjištěného problému stanoví postup k získání zdravých spermií a v případě dědičného onemocnění proběhne v rámci IVF následný výběr takového embrya, které genetickou vadu nenese. Další komplikací, která patří mezi geneticky podmíněné, je varikokéla. Jedná se o poměrně citlivou mužskou záležitost – rozšíření žil varlete. Kvůli snížené kvalitě žilní stěny pak dochází ke zhoršení odtoku krve, varlata se přehřívají a snižuje se kvalita spermií. Varikokélu však lze řešit chirurgicky a spermiogram se pak obvykle zlepší.
Obezita – BMI nad 30
Ačkoliv se na první pohled může zdát, že obezita s plodností přímo nesouvisí, opak je bohužel pravdou. Pokud je hodnota BMI vyšší než 30, zadělává si člověk na problémy nejen s cukrovkou, vysokým tlakem či třeba se srdcem, ale i v oblasti reprodukce.
„U obézního muže dochází ke změně hladiny hormonů a z tukové tkáně se do organismu následně vyplavují jiné typy látek, než které jsou u zdravého muže třeba. Následkem toho může dojít k útlumu tvorby spermií,“ varuje MUDr. Kateřina Veselá z reprodukční kliniky Repromeda.
Zároveň se v tukové tkáni kumulují toxiny, zvyšuje se teplota v oblasti varlat a také se objevuje porucha erekce. Pozitivní zprávou však je, že výrazné snížení hmotnosti vede u obézních mužů k úpravě hladiny hormonů a zlepšení hodnot spermiogramu. Přečtěte si více o tom, jak správnou stravou přispět k početí dítěte.
Pohlavní choroby
Další příčinou mužské neplodnosti může být nesprávně zaléčená pohlavní choroba. Například prodělaná chlamydiová infekce s sebou nese zvýšené riziko poškození DNA spermií, které pak nejsou schopny oplodnit vajíčko. K početí potomka je tak nutné podstoupit odběr ejakulátu, jenž se následně o poškozené spermie pročistí a k oplodnění se zvolí buňky zdravé. Ještě těžší následky může mít na svědomí třeba kapavka. Kvůli té často dochází k zanícení varlat a poškození cesty mezi nadvarletem a močovou trubicí, takže spermie nemohou chámovodem projít. Sperma se následně musí odebírat chirurgicky v celkové anestézii. Přestože je nejlepší variantou myslet na vhodnou prevenci přenosu nemoci, naštěstí mají dnes i takto rozsáhlé komplikace obvykle řešení.
Jak diagnostikovat příčinu neplodnosti u mužů
Spermiogram je základní analýza ejakulátu. Při léčbě neplodnosti páru se provádí jako úplně vyšetření. Spermiogram stanovuje například pohyblivost a tvar spermií, počet spermií, zkapalnění apod.
Ucelený pohled poskytuje balíček SpermPacket, který zahrnuje:
- spermiogram,
- halosperm – stanoví míru poškození DNA,
- vyšetření oxidativního stresu v ejakulátu – tedy reprodukční schopnost spermií,
- immasperm – zjištění procentuálního zastoupení zralých spermií.
Součástí vyšetření muže je také:
- genetické vyšetření, které odhalí chromozomové vady,
- imunologické vyšetření,
- urologické vyšetření.
Podrobný postup IVF léčby můžete najít zde. Na vyšetření se můžete objednat do Brna či Ostravy telefonicky nebo přes kontaktní formulář.
Důležitým krokem je však individuální přístup a konzultace s odborníkem, který dokáže vybrat nejvhodnější metodu léčby vzhledem k specifickým potřebám a situaci každého pacienta.