Příběh paní Heleny.

Příběhy 2. prosince, 2019

Repromeda blog - příběh paní Heleny

„Dobrý den, Repromedo,

dnes jsem náhodou narazila na Vaše stránky a postupně si pročítala spoustu příspěvků.
Tak i já se musím přidat a znovu Vám poděkovat. Není dne, kdy bych si na váš příjemný personál nevzpomněla. Je to díky mému prvnímu synovi – jmenuje se Dominik a 17. května oslavil už 13 narozeniny. Je to náš umělec. Vyniká v malování (navštěvuje ZUŠ Uničov a je mezi nadanými studenty, dále také hraje na bicí a chodí na soukromé hodiny k panu malíři a ilustrátorovi). Věřím, že jen díky vám mám i další děti.

A jaký je celý můj příběh? V 16-ti letech mi prasklo slepé střevo. To s sebou neslo veliké komplikace, spoustu operací a další následky. Lékaři mě zrazovali od myšlenky na vlastní děti. Já se však nevzdala. A společně s vaší pomocí jsem podstoupila IVF. Pamatuji si jako dnes, kdy jsem 1. září jela na embryotransfer. Bylo to pro mě něco krásného, nepopsatelného. Zadařilo se nám na první pokus. Tehdy jsme čekali dvojčátka. Osud tomu však chtěl, aby se nám narodil jen jediný syn. Na svět přišel 17. května 2006 a měla jsme ten nejluxusnější porod, jaký si kdo může přát – rychlý a bez komplikací.  Narodilo se nám vytoužené dítě. Jméno dostal Dominik. O necelé tři roky později jsme si k Dominikovi pořídili holčičku, kterou jsme pojmenovali Hana. Pak přišla možnost adopce. Tak se naše rodina rozrostla o dalšího člena, jmenuje se Maruška. No a abych lékařům ukázala na 100%, ať nikdy nikoho neodrazují od vlastních dětí, v roce 2014 se nám narodil ještě syn Radek.

Miluji svoje děti a nikdy vám nepřestanu být vděčná, že jste nás tehdy neodradili zkusit to! Děkuji za Vaši podporu, děkuji za Váš přístup.“

Přeji mnoho dalších úspěšných let, Helena s dětmi

    

Umělé oplodnění dnes

Od doby, kdy paní Helena podstoupila umělé oplodnění uběhlo již spoustu let. Dříve se embrya do dělohy zaváděla již po 48 hodinách kultivace. V této fází není však ještě možné oddělit embrya s omezenou schopností se vyvíjet a vybrat ta nejkvalitnější embrya k transferu. Stejně jako se v přirozeném cyklu dostává embryo do děložní dutiny nejdříve 5. den vývoje (ve stádiu blastocysty), tak i v procesu umělého oplodnění by tomu nemělo být jinak. Jednoduše se zjistilo, že pokud se embryologové v laboratoři o embrya starají déle, zvyšuje se pravděpodobnost výběru kvalitního embrya pro transfer a tím i úspěšné implantace.

Zároveň se zjistilo, že zavedení více embryí při transferu pravděpodobnost otěhotnění nezvyšuje, naopak pouze nesrovnatelně zvyšuje podíl vícečetných těhotenství. Tato těhotenství bývají více riziková. Dvojčata se rodí přibližně o 6-8 týdnů dříve, mají tedy velice nízkou porodní hmotnost a nejsou u nich ještě vyvinuty všechny orgány. Největší problémy plynou z nedovyvinutí plic, díky čemuž musí být miminka v kyslíkové atmosféře. Ta ale může mít velice negativní vliv na zrak dětí.

O počtu transferovaných embryí vždy rozhoduje léčený pár po poradě s lékařem. V souladu s doporučením mezinárodních odborných společností a v souladu s doporučením výboru Sekce asistované reprodukce (SAR) České gynekologicko-porodnické společnosti (ČGPS) přenášíme v drtivé většině pouze 1 embryo.