Akupunktura může pomoci s neplodností i připravit tělo na přijetí embrya

Novinky 5. ledna, 2022

Nejefektivnější léčba neplodnosti představuje kombinaci metod moderní medicíny a tradičních postupů. Jak může pomoct akupunktura nám prozradila akupunkturistka Dominika Guziurová, která se tradiční čínské medicíně věnuje již více než 12 let.

Jaké jsou obecné principy akupunktury a co je jejím cílem?

Akupunktura je alternativní léčebnou metodou vycházející z tradiční čínské medicíny. Spočívá v zavedení tenké jehly na určitá místa na těle. Tyto body, říká se jim akupunkturní, jsou součástí akupunkturních drah. Akupunkturní dráhy propojují celé tělo, je možné si je představit jako lymfatický nebo cévní systém. Jsou takovým energetickým systémem člověka. Akupunkturní bod je pak možné si představit jako nosič informace, pomocí kterého se napravují různé disharmonie v těle.

Jak se dívá tradiční čínská medicína na neplodnost?

Aby došlo k oplodnění, tak z pohledu čínské medicíny, musí být yin, yang, qi a krev ledvin dokonale vyvážené. Pokud jeden nebo více z těchto elementů vyvážené nejsou, může tato disharmonie vést právě k neplodnosti. Při diagnóze neplodnosti je důležité přesně stanovit, zda jde o případ prázdnoty nebo plnosti. U prázdnoty se jedná o nedostatek krve a yinu nebo nedostatek qi a yangu. U obrazů nadbytku jde o chlad, horko, hlen a vlhkost, ale také o stagnaci qi a blokádu krve. 

Kdy, proč a jak se provádí akupunktura při IVF?

S akupunkturou a bylinnou léčbou doporučuji začít přibližně 3 měsíce před samotným zahájením léčby. Tělo a jeho funkce se tím podpoří a zvýší se úspěšnost léčby. V této fázi mohou akupunkturu podstoupit jak muži, tak ženy.

U žen se podpoří funkčnost vaječníků, a tím i kvalita vajíček. Čínská medicína pomáhá regulovat hladiny estrogenu a progesteronu a tím správnou výšku děložní sliznice. Výzkum ukazuje, že zvýšený průtok krve do dělohy může pomoci podpořit vývoj folikulů a také implantaci embrya. Dále se podporuje imunitní systém a pracuje se s redukcí stresu. U mužů se podpoří kvalita a kvantita spermií.

 V den transferu se akupunktura aplikuje dvakrát. Nejdříve před transferem, kdy se pracuje s celkovým uvolněním. Akupunktura také pomáhá lehce otevřít děložní hrdlo, tak aby se usnadnilo zavedení embrya. Předchází se nežádoucím stahům a křečím dělohy, což podporuje uhnízdění embrya. Po transferu se pracuje s cirkulací krve do dělohy, čímž se podpoří výživa a správný vývoj embrya. Kromě toho se pokračuje se v celkové relaxaci.

Jsou nějaké situace, kdy akupunkturu nedoporučujte nebo podle vás nemá smysl?

Akupunktura nemá žádnou kontraindikaci, snad jen panický strach z jehel. Pokud se člověk jehel jen obává, doporučuji akupunkturu vyzkoušet i přes to. Lidé často zjistí, že to není nic hrozného. 

Dominika Guziurová v roce 2009 dokončila studium pražského Institutu tradiční čínské medicíny a od té doby se TČM věnuje ve své privátní praxi.
Absolvovala také dvě stáže v Číně na Univerzitě tradiční čínské medícíny v Nanjingu v letech 2012 a 2015.
V roce 2018 ukončila tříleté studium taostické akupunktury v Bratislavě.