Fytoterapie. Mohou bylinky pomoci při léčbě neplodnosti?

Články, Tipy a rady 5. srpna, 2019

Hormonální nerovnováha, poruchy menstruačního či ovulačního cyklu, stres, to všechno může ovlivnit vaši plodnost. Jak vám při těchto potížích mohou pomoci bylinky, které jsou považovány za nejmocnější nástroj Tradiční čínské medicíny?

Kdy je vhodné využít bylinky?

Ženy si často myslí, že mohou k léčbě neplodnosti využít buď klasickou medicínu nebo alternativní postupy. Ideální je však zvolit kombinaci obou těchto přístupů. V první řadě je nejdůležitější odhalit příčinu vašeho onemocnění a následně sestavit bylinnou směs na míru vašim potřebám. Tato směs dokáže upravit hormonální hladinu v těle a posílit, prokrvit a stimulovat ženské reprodukční orgány.

Bylinná kúra trvá zpravidla 3–6 měsíců. Některé klientky absolvují tuto kúru ještě před zahájením své léčby neplodnosti nebo před samotným transferem embrya. Jiné se pro tento způsob podpůrné léčby rozhodnou až v případě opakovaného neuchycení embrya nebo opakovaných potratů. Bylinnou kůru by si jednou za čas měla dopřát každá žena. Je ale nutné vždy konzultovat užití bylin s odborníkem, nesprávným užitím byste si mohla více ublížit než pomoci.

Jak si bylinky připravit?

Existuje více způsobů, jak byliny užívat. Buď si můžete v lékárně zakoupit bylinný koncentrát, bylinné tablety nebo si nechat namíchat čajovou směs dle vašich potřeb.

K přípravě bylinné směsi nepoužívejte kov (kovové sítko), který ničí její účinky, použijte raději sítko umělohmotné. Bylinky mají rády sklo, vychutnávejte si tedy váš nápoj, a to vždy nalačno, ze skleněného hrnečku nebo skleničky. Pokud již užíváte léky nebo hormony k léčbě neplodnosti, raději se poraďte ohledně užívání bylinek s odborníkem. Nesprávné užití bylin by vám mohlo spíše uškodit.

Jaké bylinky jsou balzámem pro váš organismus?

Správná funkce všech vašich orgánů je důležitým faktorem pro úspěšné otěhotnění. Bylinky mají blahodárný vliv nejen na vaše orgány, ale i na vaši mysl a celkovou pohodu.

Kontryhel obecný

Asi nejznámější bylina využívaná při léčbě neplodnosti. Kontryhel posiluje dělohu, působí tak proti potratům a zároveň zvyšuje pravděpodobnost početí. Dokáže také upravit váš menstruační cyklus a zmírnit menstruační bolesti.

Meduňka lékařská

Tato bylina, využívaná především pro svoje uklidňující a antioxidační účinky redukuje menstruační bolesti, stimuluje dělohu a upravuje trávení a hormonální činnosti v těle. Jejím užíváním si také utužíte vaše kognitivní a duševní zdraví – přinese vám dobrou náladu.

Heřmánek pravý

Heřmánek má blahodárný vliv na ženské orgány. Tiší menstruační bolesti. Zajištuje normální trávení a přirozenou obranyschopnost organismu. Stejně jako meduňka přináší dobrou náladu.

Pampeliška smetánka

Tento skvělý antioxidant dokáže vyřešit poruchy trávení, stimulovat chuť k jídlu, pročistit žaludek a zároveň zajistit správnou funkci močové soustavy a činnost jater.

Řebříček obecný

Řebříček má stejně jako pampeliška, meduňka či heřmánek výborný vliv na vaše trávení. Tato bylina velice dobře působí na dělohu, jejím užíváním lze dokonce předcházet vzniku myomů nebo zánětu vaječníků. Čaj z řebříčku rovněž pomáhá tlumit bolest a silné krvácení při menstruaci.

Třezalka tečkovaná

Pokud se snažíte již nějakou dobu o miminko, a to stále nepřichází, může to mít velký vliv na vaši psychickou pohodu. Třezalka dokáže obnovit vaši emoční rovnováhu a posílit vaše duševní zdraví. Zároveň upravuje nepravidelnou menstruaci, podporuje správnou funkci ženských orgánů a léčí gynekologické záněty.

Sporýš lékařský

Sporýš pomáhá vyvolat menstruaci, stimuluje vaječníky, uvolňuje menstruační křeče a zároveň harmonizuje střevní mikroflóru.

Vhodně zvolená bylinná kůra vaše tělo uvede do rovnováhy a dopomůže k početí i donošení zdravého miminka.