Hormonální stimulace a odběr vajíček. Důležitý krok k vašemu miminku!

Novinky, Tipy a rady 2. února, 2018

Zralé vajíčko se uvolní z vaječníků do vejcovodu (ovulace) v polovině vašeho pravidelného menstruačního cyklu. K početí miminka je nepříhodnější doba dva dny před ovulací až maximálně jeden den po ovulaci. Co ale dělat, když k ovulaci nedochází?

Snažíme se, ale miminko nepřichází. Jaká je první pomoc?

Ať už u vás k ovulaci nedochází vinou léků, alkoholu, stresu, problémů se štítnou žlázou nebo z jiných zdravotních příčin, k dozrání vajíčka je možné pomoci krátkodobým užíváním hormonálních preparátů jako je například Ovitrelle. Tyto léky vám většinou předepíše váš ošetřující gynekolog a pokusí se jimi srovnat váš menstruační a ovulační cyklus.

Pokud jste ale již touto terapií prošli, máte provedena všechna základní vyšetření a miminko stále nikde, pravděpodobně jedinou cestou k otěhotnění bude umělé oplodnění.

Hormonální stimulace při IVF

Vaše léčba bude zahájena hormonální stimulací. Ta je součástí každého IVF cyklu a jejím cílem je vyvolání ovulace s vyšším počtem zralých vajíček ve vaječnících než v případě přirozeného cyklu.

K zahájení stimulace, pomocí léků na bázi hormonů gonadotropinů, dochází vždy 2. – 3. den menstruačního cyklu. Aplikace léků probíhá přibližně 10–12 dnů, přičemž množství a velikost vyvíjejících se folikulů (váčků, ve kterých vajíčka uzrávají) je sledováno lékařem v několikadenních intervalech pomocí ultrazvuku. O správné aplikaci léků, pomocí injekčního pera, budete vždy poučeni zdravotní sestrou. Tato hormonální stimulace bývá ženami zpravidla dobře snášena.

Přesný den odběru (punkce) folikulární tekutiny, prováděný tenkou jehlou, je stanoven lékařem pomocí ultrazvukových případně hormonálních vyšetření.

Počet odebraných vajíček je závislý na mnoha faktorech

Před samotným odběrem je potřeba od půlnoci nejíst, nepít a nekouřit. Další den ráno je pod ultrazvukovou kontrolou poševní cestou a za dohledu anesteziologa provedena punkce, z každého váčku jsou odsáta jednotlivá vajíčka. Obvykle je odebráno 8-20 zralých vajíček, jejich počet i následná kvalita závisí na mnoha faktorech. Narkóza trvá obvykle jen 10-15 minut. Embryologové již v průběhu punkce začnou v laboratoři vyhledávat v odebrané folikulární tekutině vajíčka. Ve stejný den dochází ke vzniku embryí, tedy oplození vajíček spermiemi.

Po punkci si pacientka krátce odpočine a vychutná dobrou a zdravou svačinku. Po anestezii žena nesmí sama řídit automobil, je tedy nutný doprovod.