Kyselina listová, známá také jako vitamín B9, je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro ženy plánující těhotenství. Hraje totiž zásadní roli v prevenci vrozených vad plodu a podporuje správný vývoj nervového systému dítěte. Její význam proto není radno podceňovat. Kde ji najdeme a kolik jí naše tělo potřebuje?
Kyselina listová a její účinky
Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu DNA a RNA, což jsou základní stavební kameny našich buněk. Tento vitamín je nezbytný pro správné dělení buněk. To je zvláště důležité během rychlého růstu plodu v prvních týdnech těhotenství. Nedostatek kyseliny listové může vést k vážným vývojovým vadám, jako je například rozštěp páteře. Kromě toho má kyselina listová pozitivní vliv na tvorbu červených krvinek a snižuje riziko anémie.
Kyselina listová před otěhotněním
Před otěhotněním se vitamín B9 stará především o správný průběh ovulace. V této době bychom jej však měli mít dostatek z pestré a zdravé stravy. Začít s užíváním kyseliny listové ve formě doplňků stravy je ale potřeba ještě před zahájením snah o miminko. Ideální doba je nejméně tři měsíce před plánovaným početím. Díky tomu se totiž zajistí, že vaše tělo má kyseliny listové dostatek. To pomáhá snížit riziko vrozených vad již v raných fázích těhotenství, kdy si ještě ani nemusíte být vědoma, že jste těhotná.
Kyselina listová v těhotenství
Během těhotenství, zejména v prvním trimestru, je potřeba kyseliny listové ještě vyšší. V tomto období dochází k nejrychlejšímu růstu a vývoji plodu. Kyselina listová se stará o tvorbu nových buněk, správný růst plodu, vývoj orgánů a mozku budoucího miminka. Naopak nedostatek kyseliny listové může mít vážné následky, jako je narození děťátka s rozštěpem páteře či patra. Je proto důležité pokračovat v jejím užívání i po potvrzení těhotenství.
Kyselina listová při IVF léčbě
Pro ženy, které se snaží o miminko s využitím asistované reprodukce, je kyselina listová rovněž velmi důležitá. Její optimální hladina zvyšuje šanci na úspěšné uchycení embrya a snižuje riziko komplikací během těhotenství. Každá fáze IVF léčby je nesmírně důležitá a citlivá na jakékoliv podněty. Správná příprava těla, včetně dostatečné hladiny vitamínu B9, proto může výsledky léčby významně ovlivnit.
V jakých potravinách najdete kyselinu listovou?
Nejvíce tohoto vitamínu obsahuje tmavě zelená zelenina. Mezi ty na B9 nejbohatší potraviny patří špenát, kapusta nebo brokolice. Vysoké koncentrace obsahují také chřest, citrusy, jako například pomeranče a grapefruity nebo avokádo. Zapomenout byste neměla také na obecně velmi prospěšné luštěniny, jako je čočka nebo fazole, ořechy a semínka. Ideální volbou jsou také celozrnné potraviny. Přirozené zdroje kyseliny listové jsou velmi důležité, ale pro dosažení optimálních hladin se doporučuje doplňovat kyselinu listovou formou doplňků, protože vstřebatelnost folátu z potravy může být proměnlivá.
Kolik kyseliny užívat?
Dostatečné množství kyseliny listové by neměly mít zajištěné pouze ženy, které plánují miminko, jsou těhotné nebo kojí. Naopak, přibližně 400 mikrogramů kyseliny listové by denně měla přijmout každá z nás. Při snahách o miminko, těhotenství a kojení by se mělo toto množství pouze zvýšit, a to na 600 až 800 mikrogramů. V případě, že máte zvýšené riziko vrozených vad, například kvůli genetické predispozici, může vám lékař doporučit dávky ještě vyšší. Ideální je kombinovat kyselinu listovou s vitamínem B12, ten najdete především v mase, vejcích, mléku a mléčných výrobcích.
Jaké další potraviny a vitamíny užívat na podporu otěhotnění?
Kromě kyseliny listové je při snahách o miminko a následné těhotenství důležité zejména železo. Vyvíjející se plod ho spotřebuje opravdu hodně, pokud jste těhotná, měla byste příjem železa zvýšit. Jeho nedostatek totiž může způsobit nejrůznější komplikace. Mezi potraviny bohaté na železo patří červené maso,, špenát, luštěniny, ovesné vločky a nebo třeba meruňky.
Důležité jsou ale také vitamín D, který podporuje imunitní systém a zdraví kostí. Vitamín E pak funguje jako antioxidant a podporuje zdraví reprodukčních orgánů. Omega-3 mastné kyseliny mají zase pozitivní vliv na hormonální rovnováhu a vývoj mozku plodu. K optimální funkci imunitního systému přispívá zinek, který také podporuje plodnost. Selen pak chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje zdravý vývoj embrya.
TIP: Zjistěte, jak správnou stravou přispět k početí. Co radí nutriční koučka?
Není ale potřeba všechny tyto vitamíny dobírat ve formě doplňků stravy. Ideální je pestrá a vyvážená strava, která je alfou a omegou našeho zdraví. Vhodným postupem je proto krevní test, který prozradí, jaké vitamíny vašemu tělu chybí. Jejich doplnění pak může výrazně zvýšit vaše šance na úspěšné početí a zdravé těhotenství. Pokud potřebujete pomocnou ruku, která vám ukáže, jak se stravovat přirozeně zdravě bez zbytečného trápení obraťte se na naši nutriční koučku. Její jídelníčky jsou založeny na primárních surovinách a správné kombinaci potravin, které zajišťují optimální vstřebávání živin a podporují zdravé trávení.