Nemůžete otěhotnět? Možná jsou vaše hormony plodnosti v nerovnováze.

Články, Novinky 18. srpna, 2018

Všude kolem sebe posloucháte, že pokud chcete otěhotnět musíte zdravě jíst, cvičit, nekouřit, nepít, vyhýbat se stresu a zátěži. Je ještě něco, co můžete pro sebe udělat před tím, než se rozhodnete navštívit lékaře? Pokuste se uvést do rovnováhy vaše pohlavní hormony, vaše hormony plodnosti – estrogen a progesteron.

Estrogen a progesteron. Hormony ovlivňující vaše tělo i mysl.

Estrogen a progesteron, tyto dvě nejdůležitější chemické látky vylučující se v ženském těle a vznikající převážně ve vaječnících, mají nemalý vliv na váš psychický i fyzický stav. Aby bylo vaše tělo v harmonii, musí oba tyto hormony, z nichž každý plní rozličnou roli, pracovat synchronně, být v rovnováze.

Váš menstruační cyklus, stejně jako růst a zrání pohlavních hormonů řídí základní ženský hormon estrogen. Tento hormon se rovněž stará o vaše ženské tvary, plná prsa, oblé boky a každý měsíc připravuje vaši dělohu na zahnízdění oplodněného vajíčka.

Progesteron představuje hormon, který během vašeho menstruačního cyklu spouští ovulaci. A stejně jako estrogen připravuje vaši dělohu na úspěšné zahnízdění vajíčka. Pokud vajíčko není oplodněno, progesteron se přestane tvořit a nastává menstruace. V případě, že k oplodnění vajíčka dojde, žluté tělísko vaječníků produkuje progesteron i nadále, a to až do 12. týdne těhotenství.  V těhotenství ho dále produkuje placenta.

Věk a hormony.

Pokud je vám více jak 35 let, produkce obou těchto hormonů se začne snižovat. Hladina progesteronu však často klesá rychleji než hladina estrogenu (estrogenová dominance). Tato dominance estrogenu u vás může způsobovat například únavu, změnu nálad, přibírání na váze (především v oblasti břicha) a samozřejmě i zdravotní komplikace jako například cysty na vaječnících, premenstruační syndrom, nádorová onemocnění, potrat, nebo dokonce i neplodnost.

Jak tedy uvést estrogen a progesteron do rovnováhy?

Nejen věk, ale také stres a prostředí ve kterém žijeme mohou zásadně ovlivnit rovnovážnou hladinu těchto hormonů.

Pro jejich správnou funkci je důležité obohatit váš jídelníček o ty správné antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky. Často si dopřávejte ryby, luštěniny, obiloviny, sóju, dýňová a slunečnicová semínka, špenát, černý rybíz, datle, vodní meloun, maliny, brusinky, rýži, libové hovězí a vepřové maso nebo hovězí játra. Z vašeho dne naopak vyřaďte tučné a sladké pokrmy a škodliviny (alkohol, drogy, cigarety), jejich konzumací a užíváním zabraňujete vstřebávání důležitých minerálů a vitamínů do vašeho těla. Vyzkoušejte také hormonální jógovou terapii, která celkově zregeneruje a omladí váš organismus.

Pokud se někdy před menstruací cítíte podrážděná a bez nálady, může za to právě nízká hladina estrogenu a progesteronu. V takovém případě mohou pomoci například bylinky – třezalka nebo kontryhel.

Chcete vědět, zda je vaše tělo v pořádku a připraveno na početí? Objednejte se na odběr krve na zjištění tzv. hormonálního profilu.