Estrogen a progesteron: Mohou být důvodem problémů s otěhotněním?
Blog

Estrogen a progesteron: Mohou být důvodem problémů s otěhotněním?

3 minuty čtení
Blog
3 minuty čtení

Estrogen a progesteron: Mohou být důvodem problémů s otěhotněním?

Z článku se dozvíte

Všude kolem sebe posloucháte, že pokud chcete otěhotnět musíte zdravě jíst, cvičit, nekouřit, nepít, vyhýbat se stresu a zátěži. Je ještě něco, co můžete pro sebe udělat před tím, než se rozhodnete navštívit lékaře? Pokuste se uvést do rovnováhy vaše pohlavní hormony, vaše hormony plodnosti – estrogen a progesteron.

Estrogen a progesteron jsou hormony ovlivňující vaše tělo i mysl

Estrogen a progesteron, tyto dvě nejdůležitější chemické látky vylučující se v ženském těle a vznikající převážně ve vaječnících, mají nemalý vliv na váš psychický i fyzický stav. Aby bylo vaše tělo v harmonii, musí oba tyto hormony, z nichž každý plní rozličnou roli, pracovat synchronně, být v rovnováze.

Co je to estrogen?

Ženský hormon estrogen řídí menstruační cyklus. Tento hormon se rovněž stará o vaše ženské tvary, plná prsa, oblé boky a každý měsíc připravuje dělohu na zahnízdění oplodněného vajíčka.

Estrogen je vlastně souhrnný název pro skupinu podobných hormonů, včetně estradiolu, estriolu a estronu. Jeho hladiny se mohou během života ženy měnit, a to zejména během puberty, těhotenství a menopauzy.

Nízké nebo vysoké hladiny estrogenu mohou způsobovat různé zdravotní problémy a symptomy, jako jsou návaly horka, problémy se spánkem nebo náladou. Mohou také ovlivnit riziko určitých onemocnění, jako jsou osteoporóza nebo určité typy rakoviny.

Co je progesteron?

Progesteron představuje hormon, který během vašeho menstruačního cyklu spouští ovulaci. A stejně jako estrogen připravuje vaši dělohu na úspěšné zahnízdění vajíčka. Pokud vajíčko není oplodněno, progesteron se přestane tvořit a nastává menstruace. V případě, že k oplodnění vajíčka dojde, žluté tělísko vaječníků produkuje progesteron i nadále, a to až do 12. týdne těhotenství. V těhotenství ho dále produkuje placenta.

Nízké nebo vysoké hladiny progesteronu mohou ovlivnit vaše zdraví. Například nízké hladiny mohou vést k problémům s menstruačním cyklem nebo potížím s otěhotněním. Vysoké hladiny mohou být spojeny s určitými zdravotními stavy, jako jsou cysty na vaječnících nebo nadměrná produkce hormonů nadledvin.

Progesteron se také používá v některých formách hormonální antikoncepce a v hormonální terapii, zejména u žen v menopauze nebo u těch, které potřebují regulovat menstruační cyklus.

Jak se mění ženské hormony s věkem? Úbytek zaznamená zejména během menopauzy

Pokud je vám více jak 35 let, produkce obou těchto hormonů se začne snižovat. Hladina progesteronu však často klesá rychleji než hladina estrogenu (estrogenová dominance). Tato dominance estrogenu u vás může způsobovat například únavu, změnu nálad, přibírání na váze (především v oblasti břicha) a samozřejmě i zdravotní komplikace jako například cysty na vaječnících, premenstruační syndrom, nádorová onemocnění, potrat, nebo dokonce i neplodnost.

Jak tedy uvést estrogen a progesteron do rovnováhy?

Nejen věk, ale také stres a prostředí ve kterém žijeme mohou zásadně ovlivnit rovnovážnou hladinu těchto hormonů.

Pro jejich správnou funkci je důležité obohatit váš jídelníček o ty správné antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky. Často si dopřávejte ryby, luštěniny, obiloviny, sóju, dýňová a slunečnicová semínka, špenát, černý rybíz, datle, vodní meloun, maliny, brusinky, rýži, libové hovězí a vepřové maso nebo hovězí játra. Z vašeho dne naopak vyřaďte tučné a sladké pokrmy a škodliviny (alkohol, drogy, cigarety), jejich konzumací a užíváním zabraňujete vstřebávání důležitých minerálů a vitamínů do vašeho těla. Vyzkoušejte také hormonální jógovou terapii, která celkově zregeneruje a omladí váš organismus.

Tipy na zdravé jídelníčky najdete v naší klientské zóně.

Pokud se někdy před menstruací cítíte podrážděná a bez nálady, může za to právě nízká hladina estrogenu a progesteronu. V takovém případě mohou pomoci například bylinky – třezalka nebo kontryhel.

Hormonální stimulace před IVF léčbou

Hormonální stimulace součástí každé IVF léčby. Hormonální stimulace způsobí, že ve vaječnících dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu. Provádí se pomocí aplikace stimulačních léků a trvá 10 až 12 dní. Podrobnější informace o hormonální stimulace si můžete přečíst zde.

Chcete vědět, zda je vaše tělo v pořádku a připraveno na početí? Objednejte se na odběr krve na zjištění tzv. hormonálního profilu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Pokud máte žádanku od lékaře,
je vstupní konzultace zdarma.

Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

[CZ] Obecný formulář (vyskakovací okno, str Kontakt)

 

* Povinné položky

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.