Hormonální stimulace vaječníků

Hormonální stimulace

Součástí každého IVF cyklu je hormonální stimulace, která způsobí, že ve vaječnících ženy dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu.

Hormonální stimulace

Součástí každého IVF cyklu je hormonální stimulace, která způsobí, že ve vaječnících ženy dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu.

Jaký je postup hormonální stimulace

Se stimulací začínáme 2. až 3. den menstruačního cyklu a dohromady trvá 10 až 12 dní. Aplikace stimulačních léků není nijak složitá. S první dávkou vám pomůže sestřička, další už zvládnete bez problému sama doma.

Kterým dnem se myslí první den cyklu?
Jedná se o první den menstruace, tedy silného menstruačního krvácení. Slabé krvácení není za začátek cyklu považováno. Pokud začnete krvácet večer po 20. hodině, pak je za první den menstruace považován až následující den.

Co vás čeká při hormonální stimulaci

Během stimulace budete docházet na pravidelné kontroly. Reakce organismu na stimulaci mohou být individuální – v závislosti na vašem věku, hmotnosti, zásobě vajíček a typu stimulačního preparátu. V jejím průběhu proto vše pečlivě monitorujeme. Na kontrolách lékař sleduje odezvu vaječníků pomocí ultrazvukového vyšetření a v případě potřeby zjišťuje hladinu hormonů odběrem krve.

Jak funguje hormonální stimulace vaječníků

Už řadu let používáme k hormonální stimulaci vysoce kvalitní preparát Gonal F, který se aplikuje ve formě pera a je oblíbený pro svou pohodlnou aplikaci a vysokou účinnost. Injekce se píchají do podkoží (stejně jako inzulin) a nejsou bolestivé. Ke konci stimulace můžete pociťovat tlak v podbřišku asi jako před menstruací.

Podívejte se, jak probíhá aplikace léků:

Poslechnout si můžete i náš podcast o hormonální stimulaci:

Proč se tolik liší doplatky na stimulační preparáty?
Kromě rekombinantních preparátů, které jsou vyráběny v laboratoři, existují také preparáty močového původu, které jsou získávány z moči menopauzálních žen.
Jedná se o vysoce čištěné léky, které však nezaručují kvalitu stimulace s takovou spolehlivostí a přesností, kterou chceme na našem pracovišti nabízet. Doplatky na urinální preparáty jsou sice řádově nižší, ale zatím nás žádná klinická studie ani naše zkušenosti nepřesvědčily, abychom urinální preparáty doporučovali jako první volbu.

Jaká jsou rizika hormonální stimulace

K největší hormonální zátěži organismu ženy dochází v průběhu těhotenství. Při hormonální stimulaci spojené s IVF léčbou dosahují hladiny hormonů pouze zlomku těchto hodnot. Pokud je stimulace ženy vedena správně, nemá negativní dopady na organismus.

Co je to hyperstimulační syndrom (OHSS)?
Jako OHSS označujeme nadměrnou reakci vaječníků na hormonální stimulaci. Tento stav se projevuje bolestí v podbřišku, která je způsobená zvětšením vaječníků a tvorbou volné tekutiny v břišní dutině. Mohou se objevit i pocity na zvracení nebo zvracení a průjem. Právě pravidelné a pečlivé monitorování celé stimulace je prevencí vzniku OHSS.

Jak často se hyperstimulační syndrom (OHSS) vyskytuje?
S rozvojem moderních stimulačních preparátů se riziko hyperstimulačního syndromu (OHSS) významně snížilo. Nyní se tyto případy vyskytují ve zlomcích procenta.

Domluvte si s námi nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

View on map

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

View on map

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.