Neplodnost. Kdy je vhodné vyhledat odbornou pomoc? Jak vyšetření probíhá?

Články, Novinky, Tipy a rady 10. ledna, 2018

Narození dítěte je pro mnohé páry ten nejkrásnější zážitek v životě a těžko jej něčím nahradit. Dítě spojí dva lidi navždy. Společně jej vychovávají, pečují o něj a poskytují mu pocit bezpečí, zázemí a lásku, kterou jim dítě v životě několikanásobně vrátí. Ale co když se o dítě už nějakou dobu snažíte a ono stále nepřichází? Pokud tato doba trvá několik měsíců, nejedná se o nic závažného. Pokud je vaše snaha delší než jeden rok, vyhledejte zavčas odbornou pomoc.

Co je neplodnost a kdy se obrátit na odborníky?

Neplodnost je definována jako snížená nebo chybějící schopnost zplodit potomka.

Komplexní vyšetření ke zjištění plodnosti páru se provádí v případě, že se páru nedaří při pravidelném pohlavním styku otěhotnět po dobu 12 měsíců, v případe ženy starší 33 let je vhodné vyšetření provést již po půl roce snažení.

Odbornou pomoc je vhodné vyhledat také jestliže vás trápí nepravidelný menstruační cyklus, endometrióza, pánevní bolesti či zánětlivé onemocnění reprodukčních orgánů nebo poškození vejcovodů.

Nejdříve se obraťte na vašeho ošetřujícího gynekologa, který vám provede základní vyšetření. Pokud už jste si ale řadou vyšetření prošli a výsledek se nedostavil, nebo svému gynekologovi dostatečně nedůvěřujete, obraťte se přímo na kliniku reprodukční medicíny.

Jaká základní vyšetření žena na klinice podstoupí?

  • Pomocí ultrazvukového vyšetření malé pánve, a to buď přes břišní dutinu nebo pomocí vaginální ultrazvukové sondy, lze zhodnotit tvar děložní dutiny, postavení vaječníků a vejcovodů. Tím můžeme odhalit vrozené vývojové vady reprodukčních orgánů, nebo i nejčastější gynekologickou nemoc spojenou s neplodností – endometriózu.
  • S ohledem na fázi menstruačního cyklu se z krve provádí vyšetření ženských pohlavních hormonů, které hrají významnou roli při produkci a zrání vajíček nebo ovulaci.
  • Vyšetřením stavu hormonů štítné žlázy z krve se zjišťuje, zda jich v těle není nedostatek nebo naopak nadbytek, oba případy mohou mít negativní dopad na rovnováhu pohlavních hormonů v těle. Špatná funkce štítné žlázy s sebou nese problémy s ovulací, nepravidelnou menstruací nebo i donošením dítěte.
  • Testy na pohlavně přenosné choroby jako např. HIV nebo Syfilis.
  • Neplodnost může souviset i se špatně řízeným imunitním systémem v pohlavních ústrojích ženy. Imunologické vyšetření může mimo jiné odhalit i protilátky, vytvářející se těle ženy a znemožňující splynutí spermie s vajíčkem.
  • Neplodnost, opakované potraty nebo narození dítěte s vývojovými vadami může způsobovat chybná chromozomální výbava. Je nutné provést i základní genetické vyšetření chromozomů – karyotyp a vyšetření na nejčastější recesivně dědičná monogenní onemocnění, jako je spinální muskulární atrofie nebo cystická fibróza.

Odkládáte těhotenství? FAF-test vám řekne, zda můžete.

FAF-test je unikátní prediktivní test, který je kombinací ultrazvukového a hormonálního vyšetření a je schopen relativně spolehlivě určit počet vajíček ve vaječnících a odhadnout prognózu úspěchu snahy o otěhotnění, a to jak spontánně nebo v rámci umělého oplodnění. Test vám prozradí, jestli můžete založení rodiny odložit nebo zda je zde riziko, že odkládání těhotenství povede k promeškání poslední vhodné příležitosti.

Co způsobuje mužskou neplodnost a jak probíhá vyšetření spermiogramu?  Přečtěte si článek: http://bit.ly/2mcMZFt