Při odběru vajíček používáme speciální tenkou punkční jehlu

Novinky 20. prosince, 2021

Po ukončení hormonální stimulace, která způsobí dozrání vyššího počtu vajíček než v běžném cyklu, přichází na řadu další nedílná součást asistované reprodukce. Odběr vajíček neboli punkce probíhá nalačno v celkové krátkodobé anestézii a obvykle netrvá déle než 10 minut.

Obsah folikulů odebere lékař pod ultrazvukovou kontrolou pomocí tenké punkční jehly. V Repromedě již od roku 2015 používáme pro odběr vajíček velmi tenkou jehlu značky Kitazato. Tato jehla má průměr špičky pouze 0,912 mm, na rozdíl od běžných 1,149 mm. Díky tomu je šetrnější při průniku do tkání a minimalizuje riziko komplikací.

Pro pacientky je použití této jehly bezpečnější a méně bolestivé. Komfort léčby zvyšuje i menší spotřeba analgetik a anestetik, které jsou pacientkám podávány. Bezpečnější přístup k folikulu a menší odpor okolní tkáně zajišťuje laserově upravená špička. Ta je upravena tak, aby byla zajištěná její maximální viditelnost na ultrazvuku v průběhu odběru.

V odebrané folikulární tekutině následně embryologové vyhledávají vajíčka, která jsou ještě v ten den oplozena, a stanou se z nich embrya. Následující dvě hodiny po výkonu stráví ženy na dospávacím pokoji, kde si mohou ještě odpočinout. Poté mohou v doprovodu někoho blízkého opustit kliniku. Den po narkóze se nedoporučuje řídit vozidlo.