Rare disease day 2015 – Den vzácných onemocnění a REPROMEDA

Novinky 7. března, 2015

Rare disease day 2015 - Den vzácných onemocnění a REPROMEDA

28. únor je celosvětově Dnem vzácných onemocnění – Rare disease day. Při této příležitosti vychází každoročně celorepubliková příloha Lidových novin s názvem Vzácná onemocnění.

27. února 2015 vyšel v této příloze krátký článek o Sanatoriu REPROMEDA

Rare disease day 2015 - Den vzácných onemocnění a REPROMEDA

 

Znění článku ve textové podobě:

PGD  – cesta ke zdravému dítěti

Preimplantační genetická diagnostika (PGD) je pojem, který se stále více rozšiřuje v povědomí všech, jejichž životy ovlivnilo některé ze vzácných onemocnění.

Každoročně se na brněnské Sanatorium Repromeda obracejí desítky párů, jež trápí některé ze vzácných onemocnění a ptají se na možnosti PGD. Tato metoda je výjimečná, protože představuje cestu ke zdravému dítěti i v rodinách s  genetickou zátěží a umí zabránit tak všudypřítomnému strachu rodičů z přenesení vzácného onemocnění na své potomky.

Při metodě PGD pár nejdříve podstoupí diagnostiku genetické poruchy a další vyšetření a následně se s využitím metod umělého oplodnění vybere vhodné embryo, které se zavede do dělohy. Zní to jednoduše, ale představuje to každodenní mravenčí práci celého týmu, který se na PGD specializuje již 15 let.  Prvním vzácným onemocněním, které bylo v REPROMEDĚ pomocí PGD z embryí vyšetřeno, byla Neurofibromatóza. Od této doby byla provedena řada PGD cyklů nejrůznějších dědičných onemocnění od těch „v populaci častějších“ jako je například cystická fibróza až po ty, které jsou extrémně vzácné a v ČR jimi trpí třeba jen několik lidí.

V loňském roce byla v Sanatoriu REPROMEDA zavedena metoda Karyomapping. Tento revoluční přístup umožňuje provádět PGD ve velmi krátkém čase pro jakékoliv dědičné onemocnění, u nějž je známá jeho příčina (konkrétní mutace), bez ohledu na jeho četnost v populaci.

Brněnské centrum REPROMEDA má s novou metodou vynikající výsledky. Karyomapping je navíc mimořádně rychlý, pohodlný, spolehlivý, dostupný a úspěšný. Řadě párů již pomohl k vytouženému těhotenství.

Právě kombinace těch nejmodernějších technologií, jakou je i Karyomapping a zároveň individuálního rodinného přístupu je pro REPROMEDU hlavní devizou.

Metoda PGD u vzácných onemocnění je v REPROMEDĚ hrazena ze zdravotního pojištění.