Hladinu antimülleriánského hormonu neboli AMH zjistí Femme test

Novinky 22. září, 2021

Antimülleriánský hormon neboli AMH je hormon, který řídí proces dozrávání vajíček v ženském těle. Podle jeho hladiny v krvi mohou lékaři poměrně přesně stanovit, kolik vajíček ženě ještě zbývá. Tato informace je nejen zajímavá, ale také užitečná. Dozvíte se díky ní například to, jakou máte šanci na přirozené početí, nebo kolik se asi povede získat vajíček při jejich případném odběru za účelem umělého oplodnění.

Jak se AMH vyšetřuje a co prozradí?

Hladinu AMH vyšetřujeme společně s hladinou prolaktinu a thyrotropinu, které spoluvytváří obraz o reprodukčním zdraví ženy. Cena vyšetření je 500 korun. Tento test pro ženy s příznačným názvem Femme je vhodný pro všechny ženy, které chtějí vědět víc o svém reprodukčním zdraví. Ať už je důvodem odkládání rodičovství, neúspěšná snaha o miminko, plánovaná asistovaná reprodukce nebo jen prostá zvědavost.

Na odběr krve, který stačí na vyhodnocení Femme testu, můžete přijít kdykoliv v měsíci. Menstruační cyklus v tomto případě nehraje roli, stejně jako to, zda jste po nebo před jídlem. Na výsledky není nutné dlouho čekat, dozvíte se je už do tří dnů. Vaše hodnoty s vámi podrobně projdou a vše konkrétně vysvětlí zdravotníci. Obecně však můžeme říct, že v normě je hodnota AMH od 1 do 3. Hodnoty nad tři jsou považovány za vysoké. Naopak hodnoty od 0,7 do 0,9 považujeme za snížené; od 0,3 do 0,7 za výrazně snížené a hodnotu pod 0,3 za velmi nízkou.

Co ovlivňuje hodnoty AMH?

V případě plodnosti ženy je věk zásadním faktorem. Ideální věk pro pomýšlení na založení rodiny je z biologického hlediska mezi 20. až 32. rokem. Optimální doba je pak kolem 25. roku. Po 33. narozeninách totiž začíná plodnost ženy mírně klesat a po 35. roce klesá již docela rychle. Jelikož hladina AMH odráží naši plodnost, je věk pro jeho hladinu v krvi určující. Bohužel to není faktor jediný, takzvané vyhasnutí vaječníků se může objevit i u mladých žen. Pokud se ale nestandardní pokles zásoby vajíček zjistí včas, je možné situaci řešit.

Hodnota AMH vám řekne, kolik vám ještě zbývá vajíček, tedy jak dlouho budete ještě plodná a budete moci založit rodinu. Výsledky vyšetření mohou ukázat, že je z hormonálního hlediska všechno v pořádku. Test ale také může odhalit, že vaše zásoba vajíček již není ideální. Jestliže v budoucnu plánujete potomky, doporučujeme příliš neotálet. Pokud jste ještě nenašla toho pravého nebo jednoduše dítě ještě nechcete, můžete si nechat svá vajíčka zamrazit „na později“, jedná se o takzvaný Social freezing. V případě, že se o miminko již snažíte delší dobu a stále se nedaří, nebojte se obrátit na reprodukční kliniku.