Endometrióza – trápí Vás také?

Věda a výzkum 30. listopadu, 2015

Endometrióza - trápí Vás také?

Co je to endometrióza?

Ostrůvky děložní sliznice uchycené v místech, kde za běžných okolností nemají být – tak lze jednoduše popsat endometriózu.

Jak se endometrióza projevuje?

Bolest břicha i podbřišku, bolestivý pohlavní styk. Endometrióza je navíc i velmi často spojená s neplodností.

Jak se dá endometrióza řešit?

Základním klíčem k úspěchu je diagnostika. Primárně je potřeba navštívit gynekologa, následně často žena podstoupí ultrazvukové vyšetření, konečná diagnóza se následně stanoví po laparoskopii, při níž je dutina břišní vyšetřena kamerou, a po laboratorní analýze vzorku tkáně odebraného během tohoto vyšetření.

Pokud se diagnóza potvrdí, je možné zahájit léčbu. Ke zmírnění bolestí se doporučují léky proti bolesti. Ty ale neodstraní problematické ostrůvky děložní sliznice rozptýlené po dutině břišní. K jejich redukci se doporučuje hormonální léčba. Princip hormonální léčby spočívá v zablokování růstu děložní sliznice. To má samozřejmě i vedlejší účinky. – zástavu menstruačního cyklu, změnu nálad atd. Onemocnění po vysazení terapie také často recidivuje. Možné je i chirurgické odstranění lézí. Někdy je ale endometrióza označována jako v podstatě neléčitelná. Výrazně může pomoci ale i alternativní a celostní medicína. Například preparáty tradiční čínské medicíny.

Je možné s endometriózou otěhotnět?

Těhotenství u žen, které trpí endometriózou, není vyloučené. Pokud jsou vejcovody průchodné, a žena jiný problém nemá, může dojít k otěhotnění i přirozenou cestou. Případně se dá využít hormonální stimulaci vaječníků a metodu mimotělního oplození.

Více se dočtete zde.