Náhradní mateřství – Kdo se může stát náhradní maminkou a jaké podmínky musí splňovat?

Články 30. října, 2017

Každý měsíc se na nás obrátí kolem deseti párů, které hledají pomoc na jejich cestě za miminkem formou náhradního mateřství. Jaké podmínky musíte splňovat, pokud se chcete stát náhradní maminkou?

Co je to náhradní (surogátní) mateřství?

Náhradní (surogátní) mateřství představuje proces, kdy je embryo biologických rodičů donošeno náhradní matkou. Metoda náhradního mateřství slouží párům v indikovaných případech jako je například vrozená vývojová vada dělohy nebo její získaná absence, poškození děložní dutiny či nízká děložní sliznice, ale i při závažných chronických onemocněních (kardiovaskulárních, neurologických, psychiatrických atd.), kdy není ženě doporučeno těhotenství či porod.

Proč se stát náhradní matkou?

Bez pomoci náhradní matky nemůže řada párů počít a donosit vlastní dítě. Náhradní matka může pomoci jak někomu blízkému ve vlastní rodině či dobré kamarádce, tak i párům léčeným na naší klinice, které nemohou donosit dítě ve vlastní děloze. „Sama mám dvě děti a vím, jakou radost mi každý den přináší. Nedovedu si představit, že bych je neměla. Nedovedu si ani představit, co zažívají páry, které trpí neplodností, respektive mají za sebou několik neúspěšných pokusů při její léčbě. Chtěla jsem proto těmto párům pomoci k jejich snu – stát se rodiči,“ objasňuje své důvody paní J., která se stala náhradní matkou minulý rok.

Kdo se může stát náhradní matkou?

Náhradní matka je žena, která svolí k zavedení embrya do své dělohy s úmyslem otěhotnět, dítě donosit a porodit, ale vzdát se rodičovských práv a závazků k tomuto dítěti a umožnit biologické matce, aby toto dítě „adoptovala“ (nezrušitelně osvojila). Biologický otec je od počátku uveden v rodném listě dítěte a dítě tudíž neosvojuje.

Jaké podmínky musí náhradní matka splňovat?

  • Věk 18 až 49 let.
  • Má již své vlastní dítě.
  • Má platné plné zdravotní pojištění v ČR.
  • Je optimální, aby byla náhradní matka svobodná či rozvedená. Je-li náhradní matka v manželství, vstupuje do procesu též její manžel.
  • Výborný zdravotní stav.
  • Absolvuje předepsaná vyšetření s negativním výsledkem.

Legislativa náhradního mateřství a proces osvojení

V současnosti v České republice není proces náhradního mateřství upraven specifickým zákonem, vychází tedy pouze ze stávajících zákonů, zejména občanského zákoníku. Matkou dítěte je podle zákona žena, která dítě porodí, na stranu druhou však zákon ženě umožňuje vzdát se rodičovských práv a závazků k dítěti a poskytnout jej k adopci. Po porodu se tedy náhradní matka, na základě předchozí dohody s neplodným párem, dítěte vzdá. Poté dojde k osvojení dítěte ženou z neplodného páru.

Finance a úhrada náhradního mateřství

Náhradní matka může získat finanční kompenzaci, která slouží k náhradě ušlé mzdy, cestovného, výdajů na zdravou výživu, těhotenského ošacení, vhodných potravinových doplňků, nadstandardní lékařské péče – nehrazené ze zdravotního pojištění, cvičení pro těhotné, předporodních kurzů apod. Veškeré výdaje hradí žadatelský pár.

 

V případě, že také chcete pomoci neplodným párům, obraťte se na nás formou kontaktního formuláře, telefonu nebo na emailu [email protected]