Neúspěšné pokusy o otěhotnění. Jakou roli zde hrají muži?

Články 30. července, 2020

Neplodnost se v České republice týká přibližně 10-15 % párů, přičemž míru plodnosti je vždy nutné zjišťovat u páru jako celku. Z jedné třetiny případů se na neplodnosti podílí převážně žena, z jedné třetiny muž a ve zbylých případech se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů. V současné době umožňují metody a postupy asistované reprodukce pomoci naprosté většině párů.

Rizikové faktory mužské neplodnosti

Mužské tělo vytváří a obnovuje spermie průběžné po celý život, přičemž celý proces tvorby spermií trvá přibližně 72 dní. V případě, že plánujete v nejbližší době založit rodinu, zkuste vašim spermiím dopřát nejprve „detox“ a zvýšit tak jejich kvalitu.

Stres, cigarety a alkohol? Raději pohyb a dobrá strava!

To nejlepší, co pro vaše spermie můžete udělat je vyhýbat se stresu, napětí a škodlivým látkám obsažených zejména v cigaretách, alkoholu a drogách. Důležité je také vyvarovat se styku s chemikáliemi a nezdravému pracovnímu prostředí. Tělo naopak zásobujte dostatkem pohybu, nenasycenými mastnými kyselinami, vitamíny A, C, D a minerály, jako jsou hořčík a zinek. Jinak řečeno, pokud nechcete být neplodní, choďte hodně pěšky, běhejte, jezte tučné ryby, hovězí a vepřové maso, ovoce a nezapomínejte na zeleninu. Tyto potraviny a tělu prospěšné látky dopomohou také ke zvýšení hladiny testosteronu v těle, který má mimo jiné výrazný vliv na tvorbu a pohyblivost spermií.

Pozor na zahřívání varlat

Mužskou plodnost může ovlivnit i nošení těsného spodního prádla nebo úzkých riflí, kdy dochází k přílišnému zahřívání varlat, a tudíž k nesprávnému zrání spermií. Také sedavé zaměstnání, práce s notebookem na stehnech nebo příliš časté saunování může mít vliv na plodnost. Vždy si v práci nebo při řízení auta najděte čas na „protáhnutí se“, pomůžete tak varlata udržet ve správné teplotě.

 A co ještě? Genetika nebo věk

Neplodnost mohou způsobit také genetické predispozice, různá onemocnění například záněty varlat nebo příušnice, popřípadě úrazy nebo vrozená onemocnění jako sestouplá varlata. Věk se dává do souvislosti především s neplodností u ženy, ale i u mužů na věku záleží. S rostoucím věkem muže se zvyšuje v jeho spermiích výskyt mutací a snižuje se objem ejakulátu a množství zdravých, progresivně pohyblivých spermií.

Jak vyšetření mužské neplodnosti probíhá?

Pokud máte s partnerkou pravidelný pohlavní styk a po dobu 6-12 měsíců se vám nedaří zplodit dítě, objednejte se společně na komplexní vyšetření, kde se dozvíte více. Léčba neplodnosti se vždy řídí příčinou. Ke každému páru je potřeba přistupovat individuálně, protože kombinace příčin a faktorů neplodnosti se u každého liší.

Vyšetření spermiogramu

  • Odběr spermatu se provádí masturbací do speciální sterilní nádoby po dvou až třech dnech pohlavní abstinence.
  • Vzorek je získáván v odběrové místnosti, popřípadě je možné dovézt jej z domu ve sterilní označené nádobě vydané na klinice.
  • Následně probíhá vyšetření objemu spermatu, pH, zkapalnění a stanovení počtu, pohyblivosti a tvaru spermií
  • I když má muž spermiogram v pořádku, tak nelze bez genetického vyšetření pohlavních buněk jeho i partnerky vyloučit možnost genetických onemocnění, které mohou zabraňovat oplození vajíčka. Další příčiny neplodnosti může odhalit imunologické vyšetření.

Řešte vaši situaci včas, dokud máte největší šanci na úspěch.