Nástroje jsme si vyráběli sami, říká profesor Trávník, který byl u narození prvního miminka ze zkumavky ve střední a východní Evropě

Přečíst

Darování vajíček

Staňte se dárkyní a dejte neplodným párům šanci na zdravé miminko. Chcete-li se stát dárkyní, stačí vyplnit dotazník na webové stránce www.darovanivajicek.eu a koordinátorky naší kliniky vás budou kontaktovat. Na této stránce také získáte více informací o celém průběhu.

Proč se stát dárkyní v Repromedě?

Pomozte splnit neplodným párům jejich sen!

 1. Získáte cenné informace o svém zdravotním stavu a reprodukčním zdraví (krevní skupina, Rh faktor, sexuálně přenosné choroby, hladina hormonů, ovariální rezerva, závažná genetická onemocnění).
 2. Kompenzujeme náklady spojené s darováním ve výši až 31 000 Kč.
 3. Máme dlouholeté zkušenosti s dárcovským programem.
 4. Zajistíme vám pohodlnou aplikaci léků a bezpečný průběh darování.
 5. Stimulujeme kvalitními a bezpečnými preparáty.
 6. Čeká vás příjemné prostředí, vstřícný a kvalifikovaný tým lékařů a sester.
 7. Přijímáme dárkyně z Česka i Slovenska.
 8. Zaručujeme anonymitu a diskrétnost.
 9. Snadná dostupnost našich nadstandardně vybavených klinik v Brně a Ostravě.

Kdo se může stát dárkyní?

Předpoklady k dárcovství vajíček

 • Věk 18-32 let
 • Středoškolské vzdělání
 • Dobrý zdravotní stav
 • BMI index v normě
 • pravidelná menstruace

Důvody zabraňující darování vajíček

 • kouření
 • dědičné nebo psychiatrické onemocnění
 • sexuálně přenosná nemoc
 • užívání návykových látek
 • neplodnost

Jak probíhá darování vajíček?

Prohlédněte si celý proces, kterým si u nás při darování projdete.

Vyplnění on-line dotazníku.

Celý proces začíná vyplněním on-line dotazníku níže. Dotazník má tři části.

Pozvání na vstupní konzultaci

Na základě vyplněného dotazníku vás kontaktuje koordinátorka a pozve vás na vstupní konzultaci.

První návštěva – vstupní konzultace

Gynekologické a ultrazvukové vyšetření, stejně jako odběr krve pro různá testování (sérologie, hormonální profil, krevní skupina, genetika) je nedílnou součástí vaší první návštěvy u nás. Také konzultace s genetikem, který s vámi probere vaši osobní i rodinnou anamnézu, je velmi důležitým krokem celé léčby.

Druhá návštěva – kontrolní vyšetření

Na základě výsledků všech vyšetření zhodnotíme, zda jste vhodnou dárkyní. V případě zařazení do programu darování vám stanovíme nejvhodnější rozpis hormonální přípravy. Provedeme ultrazvukové vaginální vyšetření, odběr krve na přenosné infekční nemoci a kontrolní stěry z pochvy.

Třetí návštěva – vydání léků

Druhý nebo třetí den menstruace zahajujeme stimulaci. Sestra vám vydá léky a proškolí vás v jejich aplikaci.

Průběh stimulace

Aplikace léků vyvolá tvorbu a zrání dostatečného počtu kvalitních vajíček ve vaječnících v tzv. folikulech. V průběhu aplikace jste pravidelně sledována a zvána na kontroly.

Čtvrtá a pátá návštěva

V průběhu stimulace jste pozvána na dvě kontroly, tzv. monitory, během kterých provedeme ultrazvukové vyšetření a odběr krve. Přesný termín těchto kontrol je vždy stanoven předem. Monitory bývají obvykle 5. – 6. den cyklu, následně pak 8. – 9. den cyklu. Na druhém kontrolním monitoru se dozvíte termín odběru vajíček a budete poučena o dalším průběhu.

Šestá návštěva – odběr vajíček

Odběr vajíček (punkce) se provádí v krátkodobé anestezii pod kontrolou ultrazvuku. Lékař odsaje obsah folikulů pomocí punkční jehly.

Po odběru vajíček

Po odběru zůstanete zhruba dvě hodiny v klidu na lůžku. Kliniku opouštíte v doprovodu blízké osoby. V den výkonu doporučujeme nepít alkoholické nápoje, neřídit motorové vozidlo a dodržovat klidový režim.

Často kladené dotazy

Komu darovaná vajíčka pomohou?

Darovaná vajíčka pomohou párům, kde žena nemůže počít dítě z vlastních pohlavních buněk. Ať už kvůli předčasnému selhání činnosti vaječníků, nízkému počtu a nízké kvalitě vlastních vajíček, genetické poruše nebo také po léčbě onkologických onemocnění.

Dostanu za darování peníze?

Darování vajíček je v ČR dle zákona bezplatné. Dárkyním v REPROMEDĚ ale vyplácíme v den odběru vajíček kompenzaci času, cestovného a diskomfortu spojeného s léčbou. Tato kompenzace je ve výši až 31 000 Kč.

Je darování anonymní?

Darování vajíček je podle zákonů ČR anonymní, dobrovolné a bezplatné.

Zvládnu aplikaci injekcí?

Injekce se aplikují do oblasti spodní části bříška. V aplikaci injekcí vás proškolí sestřička a potom už vše zvládnete sama z pohodlí Vašeho domova. Prohlédněte si video s postupem aplikace.

Je darování anonymní a mohu darovat opakovaně?

Darování vajíček je podle zákonů ČR anonymní a dobrovolné. Ano, vajíčka můžete darovat opakovaně. Dlouhodobější spolupráci velmi uvítáme.

Snižuje stimulace a punkce předčasně zásobu vajíček?

Každý měsíc se ve vaječnících ženy připravuje kolem 25 folikulů, neboli váčků, ve kterých rostou vajíčka. Při ovulaci dochází k uvolnění vajíčka. Většinou je uvolněno pouze jedno vajíčko, výjimečně dvě.

Ostatní vajíčka již v tomto cyklu nedozrají a dochází k jejich přirozené degeneraci. Po podání hormonálních preparátů dochází k uzrání právě těchto vajíček. Hormonální stimulace tak nevede k předčasnému vyčerpání zásoby vajíček ve vaječnících.