DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ - nahlédněte pod pokličku naší kliniky a přijďte si prohlédnout, jak to u nás vypadá.

PRO NOVÉ KLIENTY 10% SLEVA NA LÉČBU

Hormonální stimulace a odběr vajíček

Součástí každého IVF cyklu je hormonální stimulace ženy, která způsobí to, že ve vaječnících dozraje vyšší počet vajíček, než v přirozeném cyklu. Následuje odběr (punkce) folikulární tekutiny, který se provádí tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou poševní cestou, to vše za dohledu anesteziologa. Narkóza trvá krátkou chvilku, zhruba 10-15 minut.

POSLECHNOUT PODCAST O HORMONÁLNÍ STIMULACI

Hormonální stimulace

Průběh hormonální stimulace

K zahájení stimulace dochází vždy 2. – 3.den menstruačního cyklu. Sestřička Vás vždy naučí, jak si správně léky aplikovat a k první aplikaci léku tak dojde pod jejím dohledem.

Aplikace léků probíhá přibližně 10 – 12 dnů a bývá ženami zpravidla dobře snášena. Celý průběh stimulace je sledován lékařem v několikadenních intervalech pomocí ultrazvuku.

Používané stimulační preparáty

Stimulaci provádíme gonadotropními hormony (FSH, LH), které jsou vyráběny laboratorně, tzv. rekombinanty – Puregon, Gonal F. Jedná se o novější, vysoce kvalitní preparáty ve formě pera. U klientek jsou velice oblíbené pro svou pohodlnou aplikaci a samotnou účinnost léku.

Máte vždy možnost si při konzultaci s lékařem zvolit vhodný typ stimulačního preparátu.

Existují také preparáty močového původu, které jsou získávané z moči menopauzálních žen. Jedná se o vysoce čištěné léky, které však nezaručují kvalitu stimulace v takové míře jako rekombinantní formy, a proto je na našem pracovišti nedoporučujeme.

Aplikace léků

Diphereline

Ovitrelle

Gonal

Cetrotide

Odběr vajíček

Přesný den punkce je stanoven lékařem, pomocí ultrazvukových případně hormonálních vyšetření.

34-36 hodin před punkcí je nutné aplikovat Ovitrelle. Ovitrelle je opět laboratorně vyráběný hormon, který je kvalitnější a spolehlivější, než vysoce čištěné močové preparáty. Aplikuje se stejně jako stimulační preparáty Gonal F a Puregon – do kožní řasy v podbřišku.

Od půlnoci (před punkcí) je potřeba nic nejíst, nepít a nekouřit. Ráno v den punkce se potom dostavíte do centra na odběr.

Následuje odběr (punkce) folikulární tekutiny, který se provádí tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou poševní cestou, to vše za dohledu anesteziologa. Narkóza trvá krátkou chvilku, zhruba 10-15 minut. Embryologové v laboratoři následně vyhledávají vajíčka v odebrané folikulární tekutině. Ve stejný den dochází k jejich oplození  spermiemi a ke vzniku embryí.

Mezitím si krátce odpočinete na dospávacím pokoji s výhledem na celé Brno. Po odpočinku si můžete vychutnat dobrou a zdravou svačinku. Po propuštění je nutný doprovod. Po anestezii nesmíte sama řídit automobil.

Nejčastější otázky a odpovědi

Kterým dnem se myslí první den cyklu?

První den cyklu je první den menstruace, tedy silného menstruačního krvácení. Pokud pouze špiníte, není to považováno za začátek cyklu. Pokud začnete krvácet po 20. hodině večerní, pak je za první den menstruace považován až den následující.

Proč jsou během stimulace prováděny kontroly?

Dbáme na to, aby byl průběh stimulace vždy pečlivě monitorován. Reakce organismu na stimulaci můžou být individuální, v závislosti na Vašem věku, hmotnosti, ovariální rezervě a typu stimulačního protokolu. Proto Váš lékař vždy sleduje odezvu vaječníků pravidelným ultrazvukovým vyšetřením, případně odběrem krve pro přesné zjištění hladiny hormonů.

Má hormonální stimulace negativní dopad na organismus?

Je vědecky prokázáno, že největší hormonální zátěž je na organismus vyvinuta v průběhu těhotenství. V průběhu stimulace dosahují hladiny hormonů pouze zlomku hodnot v těhotenství. Pokud je stimulace ženy řízena a správně vedena, pak nemá negativní dopady na organismus.

Co je to hyperstimulační syndrom (OHSS)?

Hyperstimulační syndrom je nadměrná reakce vaječníků na hormonální stimulaci, projevující se bolestivostí podbřišku, způsobenou zvětšením vaječníků a tvorbou volné tekutiny v dutině břišní. Můžou se projevit pocity na zvracení či zvracení a průjem.

Právě pravidelné a pečlivé monitorování celé stimulace je prevencí vzniku OHSS.

Jak často se hyperstimulační syndrom (OHSS) vyskytuje?

S rozvojem moderních stimulačních  preparátů se významně snížilo riziko hyperstimulačního syndromu (OHSS) a nyní se tyto případy vyskytují ve zlomcích procenta.

Snižuje stimulace a punkce předčasně zásobu vajíček?

Ženské pohlavní buňky (vajíčka) se vyvíjejí ve vaječnicích. Již v prenatálním období je založeno 2-3 miliony tzv. zárodečných buněk – oogonií. Většina z nich zaniká a v pubertě má žena zhruba 300 tisíc primárních oocytů. Z nich je během plodného období ženy uvolněno pouze 400 – 500 vajíček.

Každý měsíc se ve vaječnících ženy připravuje kolem 25 folikulů, neboli váčků, ve kterých rostou vajíčka. Při ovulaci dochází k uvolnění vajíčka. Většinou je uvolněno pouze jedno vajíčko, výjimečně dvě. Ostatní vajíčka již v tomto cyklu nedozrají a dochází k jejich přirozené degeneraci. Po podání hormonálních preparátů dochází k uzrání právě těchto vajíček. Hormonální stimulace a punkce tak nevedou k předčasnému vyčerpání zásoby vajíček ve vaječnících.

Kdy začít s aplikací injekcí a kdy se dostavit na kontrolu (monitor)?

Váš ošetřující lékař Vám vždy poskytne přesný rozpis. V případě nejasností můžete kontaktovat recepci, případně koordinátorku nebo sestřičku.

Je přesná hodina aplikace Ovitrellu důležitá?

Odběr vajíček musí proběhnout 34-36 hodin po aplikaci Ovitrellu, proto je čas aplikace zásadní a je nutné jej dodržet co nepřesněji.