Test beREADY rozezná připravenost děložní sliznice potřebnou pro úspěšné uhnízdění embrya

Novinky, Věda a výzkum 20. ledna, 2022

Opakované neúspěchy při umělém oplodnění mohou představovat pro pár snažící se o miminko obrovskou zátěž. Přesto, že pár prošel řadou testů a z genetického hlediska přenosu embrya nic nebrání, může se stát, že se uchycení embrya opakovaně nedaří. Problém může způsobovat děložní sliznice, která nemusí být na transfer dostatečně připravena.

Endometrium hraje zásadní roli

Endometrium neboli děložní sliznice se nachází v nejvnitřnější části děložní stěny. Je tedy klíčovým faktorem pro úspěšné otěhotnění. Období menstruačního cyklu, kdy je endometrium v optimálním stavu pro uchycení a uhnízdění embrya se nazývá implantační okno. Tento krátký časový úsek bývá přibližně 19. až 21. den běžného menstruačního cyklu. U cyklů s hormonální léčbou bývá endometrium připravené na uhnízdění po pěti dnech od prvního podání progesteronu.

Růst sliznice je však jak v přirozeném, tak v hormonálně řízeném cyklu individuální. Ovlivňovat jej mohou fyziologické vlastnosti sliznice i její vnímavostí vůči lékům. Až 35 % žen má tak toto implantační okno posunuté.

Co je test beREADY a komu je určený?

Na základě analýzy vzorku stěru z dělohy určí test beREADY vaše individuální implantační okno a díky tomu stanoví optimální čas pro embryotransfer. Test je určen všem ženám, u kterých bylo při léčbě metodami asistované reprodukce získáno malé množství embryí či u nich dochází k opakovaným selháním implantace embrya. Výsledky testování jsou k dispozici do 14 pracovních dnů. Transfer embrya je proto možné provést bez odkládání již v následujícím cyklu.