Máte nepravidelný cyklus? Není nutné se ihned obávat.

Články, Novinky 23. října, 2017

Co to vlastně znamená, když se řekne ženský cyklus a máte se bát, pokud není vaše menstruace přesná jak hodinky?

Cyklus – menstruační a ovulační

Cyklus. To je velké množství změn hormonálních, slizničních nebo třeba psychických. Změn, které se zhruba každých 28 dní opakují (+/- 3 dny). Tedy v případě, že mluvíme o pravidelném cyklu. Pět až sedm dní trvající krvácení, čtrnáctý den ovulace a každý necelý měsíc znovu. Cykly každé ženy se mezi sebou mohou lišit, a to jak délkou trvání, délkou krvácení, dobou ovulace i bolestivostí a citlivostí. Menstruační a ovulační cykly se navzájem doplňují a cílem obou je připravit tělo ženy na těhotenství vzniklé díky uvolnění nového vajíčka. Pokud k otěhotnění nedojde, cykly se opakují.

Menstruuji, ale ovuluji?

To, že žena menstruuje automaticky neznamená, že ovuluje. Zvláště u žen s nepravidelnými cykly, tedy těmi, které trvají více než 35 dní nebo méně než 22 dní. Takové cykly jsou často anovulační a nemohou tak vést k otěhotnění. Je zcela fyziologické, že první roky po začátku menstruace je u dívek cyklus nepravidelný a anovulační. Toto se v průběhu dospívání upraví a žena je poté fyzicky připravena k početí.

Nepravidelný cyklus – mám se bát?

Pravidelnost hormonálních a fyzických změn vztahujících se k cyklu je ovlivněna celou řadou faktorů. Psychický stres, obyčejné nachlazení nebo změna hmotnosti mohou způsobit prodloužení cyklu, aniž by si to žena uvědomila. Není tedy nutné se ihned obávat závažných příčin skrývajících se za vynecháním nebo opožděním menstruace.

Mezi závažnější příčiny patří ale například endokrinní onemocnění jménem Syndrom polycystických ovarií (PCOS). Je typický právě nepravidelností menstruace a sníženou pravděpodobností přirozeného početí. Dalším příkladem může být onemocnění endometrióza.

Právě různorodost možných příčin je důvodem, proč je ze všeho nejlepší vše probrat a sledovat s ženským lékařem. Velkým pomocníkem je pečlivě vedený menstruační kalendář a sledování všech změn v průběhu měsíce. Srovnání nepravidelného cyklu farmakologickou léčbou, tradiční léčbou, relaxačními technikami anebo diagnóza onemocnění takto se projevujícího je prvním krokem k cestě za plodností.