Nástroje jsme si vyráběli sami, říká profesor Trávník, který byl u narození prvního miminka ze zkumavky ve střední a východní Evropě

Přečíst

Další postupy zvyšující úspěšnost vaší léčby

Výživa

Teorie jin a jang spolu s teorií 5 elementů představují základní stavební kámen Tradiční čínské medicíny. TCM přisuzuje každému elementu určitý orgán v lidském těle (Země – slezina, Voda – ledviny, Dřevo – játra, Kov – plíce, Oheň – srdce). Tyto elementy, tudíž i orgány se vzájemně ovlivňují a pokud je jeden z nich v nerovnováze, může negativně působit na jiný. Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen je nedostatečnost (vyčerpanost) v dráze ledvin (element Voda). Aby vše v našem těle fungovalo tak já má, všechny energetické dráhy (meridiány) musí být průchozí. Pokud například vaše játra neplní svou funkci správně, začnou usurpovat ledviny, a to může vést až k neplodnosti. Vhodně zvolená strava zvýší vaše šance k početí miminka.

Strava a neplodnost

Důvodem, proč nedochází k přijmutí embrya, může být nízká děložní sliznice. Ta může mít řadu příčin, dle východní medicíny je ale jedním z hlavních důvodů tzv. „chlad a vlhko ve spodním zářiči“.

Mezi potraviny, které přinášejí nadměrné vnitřní vlhko do vašeho organismu a ovlivňují funkci trávení patří sladkosti, bílé pečivo, veškeré výrobky z kravského mléka, syrová zelenina, smažená jídla, slazené nápoje, tvrdý alkohol a další. Pšenice a pasterizované mléko mají extrémně zahleňující a ochlazující účinek a působí tak i na prostředí v malé pánvi. Takový stav se může projevit u některých žen například opakovaným odmítáním embrya. Ke správnému fungování vašeho trávení je důležité uvést do rovnováhy vaši slezinu (element Země).

Potraviny, které dokáží vaši slezinu a trávení posílit, neboť vyživují energii a krev, jsou veškeré obiloviny a luštěniny, skořice, zázvor, lékořice, vařené nebo dušené drůbeží maso, ryby, mrkev, dýně a jiné.

Není nutné potraviny zatěžující slezinu z vašeho jídelníčku úplně vyčlenit, ale jezte je s rozumem. V zimě konzumujte více masa, které váš organismus zahřeje, naopak v létě jezte zase více ovoce a zeleniny, které organismus skvěle ochladí. Ovoce a zeleninu vyhledávejte spíše lokální a v zimě syrovou zeleninu zkuste spíše vynechat. Pokud se toto upraví, dojde ke změně podmínek v malé pánvi a naděje na otěhotnění se zlepší.

Co změna jídelníčku obnáší?

Nejde o to, aby žena držela redukční dietu, smyslem změny stravy je dostat své tělo do optimálního stavu. Jídlo by vám mělo přinášet radost.

Mnoho žen západního světa najelo na výživu, která zahrnuje konzumaci syrové zeleniny a ovoce ve velkém množství, snídá jogurty a müsli a vše zapíjí ovocnou či zeleninovou šťávou. Podle čínské medicíny tyto potraviny nejsou vhodné pro každého člověka a pro každé zeměpisné pásmo.

Jaké zásady byste měli dodržovat?

  • teplá snídaně (např. jahelná kaše), pokud možno vždy ve stejnou hodinu, skvěle posílí vaši slezinu a nastartuje váš den
  • celozrnnou rýži či dušené maso se zeleninou a mrkví si neváhejte připravit k vašemu obědu
  • tofu nebo tučná ryba, houby, zelenina na páře – ideální kombinace k večeři
  • stravovat se podle systému Výživa dle pěti elementů, kterou východní medicína doporučuje
  • omezit syrovou zeleninu (především okurky a rajčata) zejména v zimním období
  • v zimě jíst zeleninou lehce tepelně zpracovanou
  • výrazně omezit pšeničné výrobky a používat jiné, zdravější obiloviny
  • omezit pasterizované kravské mléko – nahradit jej alespoň nepasterizovaným z ověřeného zdroje či nepasterizovanými sýry nebo vyměnit za kozí či ovčí mléko
  • vyřadit slazené nápoje a začlenit do jídelníčku více vody a bylinných čajů podle individuální potřeby

Cvičení

Cchi-kung

Cchi-kung jako tradiční čínské cvičení, léčebná metoda nebo také životní energie existuje více jak 6000 let. Dle TČM je v ledvinách uložena naše základní životní energie cchi a kung pak představuje dovednost, nebo také předpoklad pro přijímaní této energie. Toto cvičení doplňuje, harmonizuje, pěstuje a rozvíjí tuto vnitřní (vitální) energii cchi, regeneruje vaše tělo i mysl a probouzí správné funkce vašich orgánů. Pokud některý z vašich orgánů nefunguje tak jak má, může to mít zásadní vliv na vaši plodnost.

Cchi-kung vystihují pomalé pohyby a hluboké dýchání, jenž dokáží uvolnit nahromaděný stres a napětí ve vašem těle. Jeho pravidelné cvičení uvolní emoce, zklidní vaši mysl, napraví vám držení celé páteře a zlepší celkově vaše zdraví.

Cvičení podle Mojžíšové

Cvičení podle rehabilitační pracovnice Ludmily Mojžíšové lze použít jako podpůrnou metodu k umělému oplodnění, ale i kdykoliv jindy, protože má spoustu blahodárných účinků.

Stažením svalů pánevního dna může dojít ke zhoršení metabolismu v malé pánvi a s tím souvisejícímu vzniku nepravidelné nebo bolestivé menstruace. Toto cvičení dokáže posílit svalové skupiny celého trupu, zlepšit dynamiku celé páteře a pánevního dna, a tudíž pomoci od bolesti zad. Cviky provádějte pozvolným zapojováním vašich svalů, nikdy ne švihem a přes bolest. Cvičení podle Mojžíšové dokáže pomocí reflexního ovlivňovaní svalů pánevního dna odstranit některé druhy funkční sterility.