IVF léčba s darovanými spermiemi

Pokud se vám nedaří docílit těhotenství pomocí vlastních spermií, nabízíme IVF s využitím darovaných.

IVF léčba s darovanými spermiemi

Pokud se vám nedaří docílit těhotenství pomocí vlastních spermií, nabízíme IVF s využitím darovaných.

Pro koho je IVF léčba s darovanými spermiemi vhodná

Úspěšnost IVF

Během 4 IVF cyklů u nás otěhotní 99 % párů.
Přibližně 7 z 10 párů stačí k otěhotnění pouze jeden IVF cyklus.

Úspěšnost IVF je však velmi individuální, záleží na mnoha faktorech – vašem celkovém zdraví, věku, ale i psychickém rozpoložení.

Pečlivý výběr dárců

Dárce vybíráme podle přísných kritérií. Absolvují veškerá důležitá vyšetření a samozřejmostí je také genetická kompatibilita s ženou z léčeného páru, kompatibilita krevních skupin i fyzická podobnost dárce a partnera.

Jedna koordinátorka a dlouholeté zkušenosti

IVF léčba s darovanými pohlavními buňkami je jeden z našich klíčových programů, kterému se věnujeme už od založení Repromedy.

Postará se o vás tým zkušených odborníků a celou léčbou vás provede jedna koordinátorka, na kterou se můžete kdykoliv obrátit.

Rychlé zahájení léčby

Nenecháme vás zbytečně dlouho čekat. Jsme schopni vaši léčbu zahájit bez oddalování, abychom vám co nejrychleji pomohli na cestě k vysněnému miminku. Zavolejte nám nebo napište a domluvte si nezávaznou konzultaci.

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Pokud máte žádanku od lékaře,
je vstupní konzultace zdarma.

Jak IVF léčba s darovanými spermiemi probíhá

1. Vstupní konzultace

Vstupní konzultace je bránou do IVF léčby a trvá 45–60 minut.
Lékař s vámi probere rodinnou i osobní anamnézu a projde všechna vyšetření, která už máte za sebou.

Dozvíte se také přibližné ceny, včetně možnosti úhrad ze zdravotního pojištění.
Doporučujeme, abyste na konzultaci přišli oba.

Více o vstupní konzultaci

Při vyšetření ženy se zaměřujeme především na ultrazvukové vyšetření malé pánve, na vyšetření hormonů a genetická vyšetření.

Více o vyšetření

Dárcovství pohlavních buněk je v České republice striktně anonymní. Dárce a příjemce se tedy nemohou navzájem identifikovat.

Více o výběru vhodného dárce

Součástí každého IVF cyklu je hormonální stimulace, která způsobí, že ve vaječnících ženy dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu.

Se stimulací začínáme 2. až 3. den menstruačního cyklu a dohromady trvá 10 až 12 dní. Aplikace stimulačních léků není nijak složitá. S první dávkou vám pomůže sestřička, další už zvládnete bez problému sama doma.

Více o hormonální stimulaci

Pro odběr používáme velmi tenkou jehlu, která je díky výrazně menšímu průměru špičky šetrnější při průniku do tkání a minimalizuje tak riziko komplikací.

Odběr probíhá nalačno, v celkové anestezii, která obvykle netrvá déle než 10 minut.
Po odběru se dospíte a zhruba hodinu po zákroku můžete s doprovodem odejít domů.
Odebraná vajíčka jsou pak ještě v ten den oplozena a stanou se z nich embrya.

Více o odběru vajíček

Oplození vajíček

Embryolog vyhodnotí kvalitu vajíček a každé z nich oplodní jednou spermií.
Oplozování provádíme aktivními mikromanipulačními metodami (ICSI, PISCI), které výrazně zvyšují úspěšnost vzniku embryí.

Kultivace

Po oplození embrya sledujeme a pečujeme o jejich zdárný vývoj.
Embryo kultivujeme 5 až 6 dní do stadia blastocysty.
Nabízíme vám také využití moderních inkubátorů MIRI Time-lapse, které embryím zajišťují tu nejlepší péči.

Více o oplození vajíček a kultivaci

Kryokonzervace, tedy zmrazení embryí, umožňuje uskladnit embrya a využít je tak v budoucnu.
Zmražená embrya můžeme uchovávat i několik desítek let, poté je rozmrazit a následně přenést do dělohy.
V případě nezdařeného IVF procesu nebo zájmu o další těhotenství tak nemusíte znovu vybírat dárce a provádět odběr vajíček.
K zmrazení embryí používáme nejmodernější techniku, tzv. vitrifikaci.
V jejím průběhu dochází během pár sekund k prudkému ochlazení embryí na finální teplotu -196 °C.

Více o kryokonzervaci

Přenos embrya probíhá tenkým katetrem přes děložní hrdlo do dělohy.
Zákrok je krátký, většinou bezbolestný a provádí se při relaxační hudbě. U zákroku můžete být i s vaším partnerem.

Více o transferu embrya

Po transferu si dopřejte klid a pohodlí a aplikujte léky podle doporučení lékařů. Pokud se u vás do 14 dní od přenosu embrya nedostaví menstruace, můžete si doma udělat těhotenský test.
My se vám po 14 dnech ozveme a domluvíme se na dalším postupu.

Více informací

Jak vybíráme dárce?

Vhodného dárce vám nabídneme na základě vašich požadavků bez dlouhé čekací lhůty. Máme širokou databázi pečlivě vyšetřených dárců.

Výběr dárců

Dárci na naší klinice musí splňovat přísná kritéria – podstupují vyšetření spermiogramu, genetické vyšetření a opakované testy na přítomnost pohlavně přenosných onemocnění. Při výběru dbáme na genetickou kompatibilitu mezi dárcem a ženou z léčeného páru, soulad krevní skupiny a Rh faktoru a fyzickou podobnost dárce a partnera.

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Pokud máte žádanku od lékaře,
je vstupní konzultace zdarma.

Nejčastěji se ptáte

V jedné třetině případů se jedná o mužský faktor neplodnosti, v jedné třetině hraje roli ženský faktor a za poslední třetinou stojí kombinovaný faktor neplodnosti.

Konkrétně pak můžeme říci, že u mužů jde většinou o špatné parametry spermiogramu, zejména o nízký počet a špatnou pohyblivost nebo morfologii (tvar) spermií.

U žen se na neplodnosti podílí poruchy ovulace (dozrávání a uvolňování vajíčka), nízká kvalita vajíček, endometrióza, neprůchodnost vejcovodů, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů.

U obou partnerů se také mohou vyskytovat některé genetické odchylky, které nedovolí správný vývoj embrya a vyústí v neplodnost nebo opakované potrácení.

V rámci vaší léčby budete podstupovat určitá vyšetření a zákroky, na které vám přispěje zdravotní pojišťovna, ale i taková, která vám pojišťovna neproplatí. Zdravotní pojišťovna hradí taky určité množství léků. V závislosti na metodách a postupech, zvolených vám na míru, se následně bude odvíjet i celková cena léčby. Přibližně 40–60 % nákladů na léčbu si pár hradí sám.

Aby žena mohla podstoupit umělé oplodnění, potřebuje podpis partnera, přičemž tento muž nemusí být jejím zákonným manželem. Tohoto muže současně žena není povinna uvést po porodu jako otce dítěte.

Na základě zákona je možné provádět metody asistované reprodukce do dne 49. narozenin ženy. Zdravotní pojišťovny vám metody a postupy spojené s IVF proplatí do 40. narozenin.

Konzultace s našim lékařem je prvním krokem úspěšné léčby. V jejím průběhu s vámi lékař probere rodinnou i osobní anamnézu, průběh všech vyšetření, které už máte za sebou, a postup vyšetření a léčby, která vás teprve čeká. Lékař vás bude také informovat o cenách a možnostech úhrad ze zdravotní pojišťovny. Konzultace byste se měli účastnit vy i váš partner.

Metody zvyšující úspěšnost IVF

Nabízíme několik podpůrných metod, které s největší pravděpodobností zkrátí vaši cestu za miminkem.

MOON

Za zkratkou MOON stojí anglické slovní spojení Mature Oocytes Only, které můžeme volně přeložit jako „pouze zralá vajíčka“. Jedná se o detailní vyšetření zralosti vajíček v polarizovaném světle za účelem správného načasování oplození.

EmbryoGen

Médium s obsahem důležitého růstového faktoru GM-CSF. Pomáhá embryu přijímat živiny a chrání ho před buněčným stresem a apoptózou.

Time-lapse

Inkubátor MIRI TL nabízí embryím tu nejlepší péči, pohodlí a vlastní prostor. Embrya každého páru se kultivují samostatně v jedné z 12 oddělených vyhřívaných komůrek.

EndomeTRIO

Vyšetření, které zahrnuje tři testy z jednoho vzorku děložní sliznice. Podrobné vyšetření děložního prostředí a stanovení optimálního momentu pro vložení embrya může být velmi důležitým krokem při objasňování příčiny neplodnosti.

BeREADY

Test je určen všem ženám, u kterých bylo při léčbě metodami asistované reprodukce získáno malé množství embryí či u nich dochází k opakovaným selháním implantace embrya. Na základě analýzy vzorku stěru z dělohy stanoví test beREADY optimální čas pro embryotransfer.

Glue

Zvýšit šance na uhnízdění embrya a následné otěhotnění pomůže speciální transferové médium, které funguje jako takové tkáňové „lepidlo – Glue“.

BlastGen

Kultivační médium s obsahem růstového faktoru, díky kterému se embryo nejen lépe vyvíjí, ale i komunikuje s děložní sliznicí. Zvyšuje šanci na úspěšné uhnízdění v děloze při embryotransferu.

Nečekané propojení vědy, celostní medicíny a empatie

Hledáme ta správná propojení, která vás dovedou až k vytouženému cíli.

0
let

jsme tu pro vás

0
dětí

se díky nám narodilo

0
rodinám

se vzácným onemocněním jsme pomohli

Jsme tu pro ty, kteří nechtějí jen doufat

Čerpáme z našich dlouholetých zkušeností a dobře víme, že každý příběh je jiný a každý si zaslouží pochopení a individuální přístup.

Brno, Ostrava

Bc. Michaela Janíčková, DiS.

Vrchní sestra

mjanickova@repromeda.cz

+420 702 247 322

Brno

Bc. Barbora Šobová

Denní koordinátorka

bsobova@repromeda.cz

+420 607 001 671

Brno

Dana Kochová

Denní koordinátorka

dkochova@repromeda.cz

+420 722 972 193

Brno

Bc. Martina Tocháčková, DiS.

Zdravotní sestra

Brno

Adéla Klepetková, DiS.

Zdravotní sestra

Brno

Eliška Široká

Zdravotní sestra

Na svět jsme pomohli už 6 000 dětem

Stellinka

28 června, 2024

S obrovskou radostí vám oznamujeme, že se nám 7. dubna 2024 narodila naše milovaná holčička. S váhou 3210 gramů, délkou 50 cm je naše malá princezna naprosto dokonalá. Chceme z celého srdce poděkovat celému týmu za vaši neuvěřitelnou podporu, profesionalitu a láskyplnou péči.

Terezka

26 června, 2024

Chtěli bychom vám s manželem oznámit, že se nám 9. dubna 2024 narodila dcera Terezka. Narodila se v Hradci Králové v 3:47, vážila 3,38 kg a měřila 50 cm. Na svět přišla rychle, od první kontrakce byla venku za 3,5 hodiny.

Stellinka

28 května, 2024

Ráda bych vám z celého srdce poděkovala za splnění našeho snu. Díky vám má náš malý chlapeček krásnou a zdravou sestřičku. Byla to dlouhá cesta, ale stálo to za to. Stellinka se narodila 23. 4. ve 12:28, vážila 3400 g a měřila 48 cm. Jsme moc šťastní a vděční.

Domluvte si s námi nezávaznou konzultaci

A udělejte první krok na vaší cestě za miminkem. Lékař s vámi probere vše, co vás zajímá, a navrhne další postup.

Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842
Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983
Brno, Studentská 812/6

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-18 hodin.

Pohotovost +420 602 592 842

Zobrazit na mapě

Ostrava, Dr. Slabihoudka 6232/11

Vaše dotazy zodpovíme Po-Pá, 7-15 hodin.

Pohotovost +420 606 029 983

Zobrazit na mapě

Splňte si sen o kompletní rodině

Chcete se objednat nebo na něco zeptat? Vyplňte následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

* Povinné položky
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

3. Výběr vhodného dárce

U všech dárců provádíme genetické vyšetření a opakované testy na přítomnost pohlavně přenosných onemocnění. Při výběru dbáme na soulad krevní skupiny a Rh faktoru dárce a příjemců a fyzickou podobnost dárce a příjemce. Pokud si budete přát, je možné se zaměřit také na povahové rysy a zájmy.

Dárci na naší klinice musí splňovat tyto předpoklady:

 • věk od 18 do 35 let,
 • dobrý zdravotní stav,
 • absence dědičných a psychiatrických onemocnění v rodině,
 • bez anamnézy neplodnosti,
 • bez anamnézy drogové závislosti,
 • nekuřák,
 • minimálně středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou.

5. Odběr vajíček

Po ukončení hormonální stimulace přichází na řadu odběr vajíček, tzv. punkce. Probíhá nalačno v celkové anestezii a obvykle netrvá déle než 10 minut.

Obsah folikulů odebere lékař pod ultrazvukovou kontrolou pomocí punkční jehly. Pro odběr vajíček používáme velmi tenkou jehlu, která je díky výrazně menšímu průměru špičky šetrnější při průniku do tkání a minimalizuje tak riziko komplikací.

V odebrané folikulární tekutině následně embryologové vyhledávají vajíčka, která jsou ještě ten stejný den oplozena a stanou se z nich embrya.

Po odběru se krátce dospíte a odpočinete si. Můžete si také dát čaj a něco na zub. Už za hodinu po odběru můžete v doprovodu odejít domů a vrátit se k běžným činnostem. Den po anestezii nedoporučujeme řídit.

Nejčastěji se ptáte

Kdy a jak odběr vajíček proběhne?
Přesný den odběru stanoví lékař na základě ultrazvukových vyšetření. 34 až 36 hodin před punkcí je nutné aplikovat Ovitrelle. Ovitrelle je laboratorně vyrobený hormon, který se aplikuje vpichem do kožní řasy v podbřišku. Nemusíte mít strach, že byste zapomněla – pošleme vám SMS s upozorněním, že je ten pravý čas.

Jaký režim je potřeba dodržet před odběrem vajíček?
Od půlnoci před odběrem nic nejezte, nepijte a nekuřte. Ráno v den punkce se potom dostavte k nám na kliniku.

Jaké jsou výhody použití tenké jehly?
Jehla značky Kitazato, kterou používáme při punkci, má průměr špičky pouze 0,912 mm (na rozdíl od běžně využívaných 1,149 mm). Pro pacientky je použití této jehly bezpečnější a méně bolestivé. Komfort léčby zvyšuje i menší spotřeba analgetik a anestetik. Laserová úprava špičky jehly zajišťuje bezpečnější přístup k folikulu a menší odpor okolní tkáně.

Následně vajíčka zmrazíme, aby byly připravené k použití v den, kdy získáme spermie od dárce.

4. Hormonální stimulace

Hormonální stimulace ženy způsobí, že ve vaječnících dozraje vyšší počet vajíček než v přirozeném cyklu. Provádí se vpichem léků do podbřišku. Aplikace léků je jednoduchá a bezbolestná.

Ke stimulaci využíváme pouze moderní léky, které jsou šetrné k vašemu organismu a které zvyšují úspěšnost celé léčby.

Se stimulací začínáme 2. až 3. den menstruačního cyklu a dohromady trvá 10 až 12 dní. Aplikace stimulačních léků není nijak složitá. S první dávkou vám pomůže sestřička, další už zvládnete bez problému sama doma.

Během stimulace budete docházet na pravidelné kontroly, na kterých lékař pomocí ultrazvuku a vyšetření z krve kontroluje, jestli vše probíhá bez problémů. Ultrazvuky můžete absolvovat u svého gynekologa v místě bydliště nebo u nás na klinice.

Už řadu let používáme k hormonální stimulaci vysoce kvalitní preparát Gonal F, který se aplikuje ve formě pera a je oblíbený pro svou pohodlnou aplikaci a vysokou účinnost.

Podívejte se, jak na aplikaci léků:

 • Gonal F
 • Diphereline
 • Ovitrelle
 • Cetrotide

Nejčastěji se ptáte

Není to všechno ztráta času? Něž se dočkám výsledků, už můžu podstupovat IVF a být brzy těhotná.
Věříme, že je to přesně naopak. Naším cílem je šetřit váš čas i peníze. Nechceme vás vystavovat i měsícům zbytečné nejistoty a neúspěšných pokusů o těhotenství. Někdy tyto pokusy navíc končí brzkým potratem, což znamená další ztrátu času, kterou potřebujete pro regeneraci jak po psychické, tak i fyzické stránce. Snažíme se všechny testy provést v co nejkratším možném čase a na základě výsledků klinických a laboratorních vyšetření doporučit vhodný postup přímo pro vás.

Má hormonální stimulace negativní dopad na organismus?
K největší hormonální zátěži organismu ženy dochází v průběhu těhotenství. Při hormonální stimulaci spojené s IVF léčbou dosahují hladiny hormonů pouze zlomku těchto hodnot. Pokud je stimulace ženy vedena správně, nemá negativní dopady na organismus.

Co je to hyperstimulační syndrom (OHSS)?
Jako OHSS označujeme nadměrnou reakci vaječníků na hormonální stimulaci. Tento stav se projevuje bolestí v podbřišku, která je způsobená zvětšením vaječníků a tvorbou volné tekutiny v břišní dutině. Mohou se objevit i pocity na zvracení nebo zvracení a průjem. Právě pravidelné a pečlivé monitorování celé stimulace je prevencí vzniku OHSS.

Jak často se hyperstimulační syndrom (OHSS) vyskytuje?
S rozvojem moderních stimulačních preparátů se riziko hyperstimulačního syndromu (OHSS) významně snížilo. Nyní se tyto případy vyskytují ve zlomcích procenta.

Je stimulace a píchání hormonů bolestivé?
Injekce pomocí pera se píchají do podkoží (stejně jako inzulin) a nejsou bolestivé. Ke konci stimulace můžete pociťovat tlak v podbřišku asi jako před menstruací.

Proč se doplatky na stimulační preparáty tolik liší?
Kromě rekombinantních preparátů, které jsou vyráběny v laboratoři, existují také preparáty močového původu, které jsou získávány z moči menopauzálních žen.
Jedná se o vysoce čištěné léky, které však nezaručují kvalitu stimulace s takovou spolehlivostí a přesností, kterou chceme na našem pracovišti nabízet. Doplatky na urinální preparáty jsou sice řádově nižší, ale zatím nás žádná klinická studie ani naše zkušenosti nepřesvědčily, abychom urinální preparáty doporučovali jako první volbu.

Kterým dnem se myslí první den cyklu?
Jedná se o první den menstruace, tedy silného menstruačního krvácení. Slabé krvácení není za začátek cyklu považováno. Pokud začnete krvácet večer po 20. hodině, pak je za první den menstruace považován až následující den.

Proč musím během stimulace docházet na kontroly?
Reakce organismu na stimulaci mohou být individuální – v závislosti na vašem věku, hmotnosti, zásobě vajíček a typu stimulačního preparátu. V jejím průběhu proto vše pečlivě monitorujeme. Na kontrolách lékař sleduje odezvu vaječníků pomocí ultrazvukového vyšetření
a v případě potřeby zjišťuje hladinu hormonů odběrem krve.

9. Po transferu

Po transferu si dopřejte klid a pohodlí a aplikujte léky podle doporučení lékařů. Pokud se u vás do 14 dní od přenosu embrya nedostaví menstruace, můžete si doma udělat těhotenský test. My vám po 14 dnech od transferu zavoláme a domluvíme se na dalším postupu.

Pokud je test pozitivní, pozveme vás na odběr krve a ultrazvukové vyšetření.

Těhotenství vzniklé asistovanou reprodukcí je dobré zejména v počátku sledovat, proto budou první vyšetření do potvrzení srdeční akce plodu probíhat u nás. Pokud bude vše v pořádku, předáme vás následně zpět do péče vašeho ošetřující gynekologa, kam budete docházet do těhotenské poradny.

Nejčastěji se ptáte

Proč si nemůžu těhotenský test udělat dříve než po 14 dnech od transferu?
V průběhu IVF léčby aplikujete řadu léků, které mohou zkreslovat výsledek, ať už směrem k falešné pozitivitě nebo falešné negativitě. Provedením testu až po 14 dnech sami sebe ušetříte zbytečného stresu, který by z falešných výsledků mohl nastat.

Nemůžu chodit na všechny další kontroly do Repromedy? Už jsem si tu zvykla.
Bohužel to nejde. Moc rádi bychom vám vyhověli, ale nejsme registrujícím gynekologickým zařízením a nemůžeme provádět těhotenskou poradnu. V kontaktu ale zůstaneme, nemusíte se bát. Po porodu po vás budeme chtít vyplnit všechny důležité informace o miminku a když budete chtít, zašlete nám referenci nebo fotku miminka. A kdo ví, třeba se u nás za pár měsíců nebo let potkáme znova. Zkrátka tu pro vás budeme vždy, když nás budete potřebovat.

Zase jedna čárka. Co mám teď dělat?
Někdy věci bohužel nejdou tak, jak si to představujeme a dobré zprávy nepřijdou moment, kdy to nejvíce chceme. Nebojte se, nejste v tom sami. Ani IVF léčba bohužel není 100% úspěšná. Úspěšnost IVF se liší v závislosti na různých faktorech, jako je váš věk, zdravotní kondice i psychické rozpoložení.

Dělejte, co cítíte, že je správné. Křičte, plačte, mlčte, povídejte si o tom. Dejte prostor všem vašim pocitům. Ale neviňte sami sebe. Pokud si o tom chcete povídat s psychologem nebo naším personálem, rádi vám v tomto ohledu budeme k dispozici.

Byl to můj první IVF neúspěch, mám něco změnit v léčbě?
V případě prvního či druhého IVF neúspěchu se nic neděje. Nemusíte nic měnit. Pokud se ale ptáte, co ještě můžete udělat, aby příště na těhotenském testu byly dvě čárky, máme pro vás několik tipů.

Zkuste test receptivity endometria beREADY, který zjistí vaše přesné implantační okno a určí ideální čas vašeho dalšího transferu. Vyzkoušet můžete i test EndomeTRIO, který podobně jako test beREADY stanovuje implantační okno. Kromě toho ale také ale analyzuje bakteriální rovnováhu endometria a odhalí bakterie způsobující chronický zánět.

Věříte v celostní přístup? My taky. Alternativní medicína možná není to, co vždy zaručí mateřství. Je ale vhodným doplňkem metod západní medicíny a může opravdu výrazně zlepšit váš zdravotní stav.

Více o alternativních metodách

Opakovaně se nám nedaří, co teď?
Může se stát, že vám lékař nabídne možnost léčby s využitím darovaných pohlavních buněk. Víme, že toto rozhodnutí vyžaduje čas a že si jej budete muset pečlivě promyslet. Nespěchejte na sebe. Vše přijde tehdy, až bude ten pravý čas.

7. Kryokonzervace embryí

V cyklech s plánovaným provedením preimplantačního genetického testování (PGT) je 5. – 6. den vývoje odebráno několik buněk z embrya a tento vzorek je testován v genetické laboratoři. Embrya se mezitím vitrifikují (zmrazí).

Kryokonzervace, tedy zmrazení embryí, umožňuje uskladnit embrya a využít je v budoucnu.
Zmražená embrya můžeme uchovávat i několik desítek let, poté je rozmrazit a následně přenést do dělohy.
V případě nezdařeného IVF procesu nebo zájmu o další těhotenství tak nemusíte znovu vybírat dárce a provádět odběr vajíček.
K zmrazení embryí používáme nejmodernější techniku, tzv. vitrifikaci.
V jejím průběhu dochází během pár sekund k prudkému ochlazení embryí na finální teplotu -196 °C.

Nejčastěji se ptáte

Proč se vlastně embrya mrazí?
Díky velmi vysoké úspěšnosti zavádíme při embryotransferu vždy jen jedno embryo. Důvodem je zejména snaha o snížení pravděpodobnosti vzniku vícečetného těhotenství, které bývá rizikové. Zbývající embrya, která splňují podmínky pro kvalitní uchování ve zmrazeném stavu, je možné zmrazit pro pozdější použití – tzv. kryoembryotransfer.

Jsou opravdu rozmrazená embrya stejně kvalitní jako ta čerstvá? Nemusíme se bát, že se nějak poškodí?
Na rozdíl od dříve používané metody pomalého zmrazení, při vitrifikaci nevznikají žádné ledové krystalky, které by mohly buňky poškodit. Buňky jsou navíc uloženy ve speciálních médiích, která je chrání před vnějšími vlivy. I po rozmrazení jsou tak embrya ve výborném stavu.

8. Transfer embrya

Přenos embrya probíhá tenkou kanylou přes děložní hrdlo do dělohy.
Zákrok je krátký, většinou bezbolestný a provádí se při relaxační hudbě. U zákroku můžete být i s vaším partnerem.

Přenos embrya do dělohy je jedním z nejdůležitějších kroků v IVF léčbě. Zjednodušeně ho můžeme popsat jako přenos embrya tenkou kanylou přes děložní hrdlo do dělohy. Zákrok je krátký, většinou bezbolestný a provádí se na transferovém pokojíku při relaxační hudbě. Při transferu můžete sledovat videozáznam přenosu vybraného embrya a u zákroku může být i váš partner.

Embrya je ideální zavést do dělohy ve stádiu blastocysty. To je 5.–6. den od oplození vajíček spermiemi. Jednou variantou je provést tzv. čerstvý transfer, druhou variantou je tato embrya zamrazit a transferovat je až v dalším cyklu (tzv. kryoembryotransfer – KET). Právě druhou možnost v Repromedě preferujeme.

Vhodným doplňkem před i po transferu je akupunktura. Před transferem vás příjemně naladí a uvolní oblast malé pánve pro snazší zavedení embrya. Po transferu se pomocí akupunktury pracuje s cirkulací krve do dělohy, čímž se podpoří výživa a správný vývoj embrya. Kromě toho se příjemně zrelaxujete.

Co když se uchycení embrya opakovaně nedaří?

Může se stát, že i přes řadu testů, podle kterých uchycení embrya nic nebrání, se uchycení opakovaně nedaří. Problém může způsobovat děložní sliznice, která nemusí být na transfer dostatečně připravená. V tomto směru vám může pomoci test beReady nebo EndomeTRIO.

 • Na základě analýzy vzorku stěru z dělohy určí test beREADY vaše individuální implantační okno a stanoví tak optimální čas pro embryotransfer.
 • Test EndomeTRIO z jednoho vzorku děložní sliznice provede současně tři testy. Kromě stanovení implantačního okna analyzuje také bakteriální rovnováhu endometria a odhalí bakterie způsobující chronický zánět.
 • Zvýšit šance na uhnízdění embrya a následné otěhotnění může pomoci speciální kultivační médium EmbryoGlue. Toto médium je vyvinuto tak, aby napodobovalo podmínky v děloze ženy a zároveň funguje jako „lepidlo“ EmbryoGlue obsahuje všechny živiny potřebné pro optimální vývoj embryí a při transferu pomáhá s přichycením k děložní stěně.

Nejčastěji se ptáte

Proč v Repromedě preferujete kryoembryotransfer neboli KET?
Hlavním důvodem je vyšší úspěšnost léčby. Proč tomu tak je? K vyšší úspěšnosti přispívá časové odložení transferu do následujících přirozených cyklů ženy, které už nejsou zatížené hormonální stimulací (nutnou pro odběr vajíček). V následujících cyklech jsme tak zpravidla schopni dosáhnout lepší připravenosti děložní sliznice pro přijetí embrya. Dalším důvodem je využití preimplantačního genetického testování embryí, které provádíme v současnosti u většiny našich pacientů. V tomto případě je KET z časových důvodů jedinou možností. Během odloženého transferu v naší genetické laboratoři vyšetříme embrya. V následujícím cyklu transferujeme to nejperspektivnější z nich.

Je embryotransfer bolestivý?
U většiny žen se jedná o ambulantní nebolestivý výkon. U některých žen může být děložní hrdlo zúžené z důvodu vývojové vady dělohy nebo jako následek prodělaného zánětu či operace. V takovém případě může být transfer mírně nepříjemný.

Proč v Repromedě přenášíte při embryotransferu pouze jedno embryo?
Protože víme, že transfer dvou nebo více embryí nezvyšuje pravděpodobnost otěhotnění, zvyšuje pouze pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Přenesením jednoho embrya tak bráníme vzniku vícečetného těhotenství, které představuje riziko jak pro ženu, tak pro děti.
O počtu transferovaných embryí rozhoduje finálně pár po konzultaci s lékařem. Jsme ale moc rádi, že průměrný počet transferovaných embryí na naší klinice je dlouhodobě 1,0. Naším cílem totiž není pouze vaše těhotenství, ale zdravé miminko ve vaší náruči. Jen tak můžeme být s naší prací spokojeni i my sami.

Můžu mít po transferu jednoho embrya dvojčata?
U transferu jednoho embrya může k vícečetnému těhotenství dojít pouze v případech jednovaječných dvojčat, která vzniknou rozdělením původně jednoho transferovaného embrya.

S jakou pravděpodobností otěhotním?
Pravděpodobnost otěhotnění po transferu jednoho embrya vyšetřeného PGT je až 58 %. Ve většině cyklů je však získáno více perspektivních embryí. Přibližně 7 z 10 párů stačí k dosažení těhotenství pouze jeden IVF cyklus. Během 4 IVF cyklů u nás otěhotní 99 % párů.

6. Oplození vajíček a kultivace

Oplození vajíček

Embryolog vyhodnotí kvalitu vajíček a každé z nich oplodní jednou spermií.
Oplozování provádíme aktivními mikromanipulačními metodami (ICSI, PISCI), které výrazně zvyšují úspěšnost vzniku embryí.

Ve chvíli, kdy máme odebrané pohlavní buňky, se přesuneme do embryologické laboratoře. Zde probíhá tzv. umělé oplození. Embryolog provede hodnocení kvality vajíček a následně každé vajíčko oplodní jednou spermií. Oplozování je dnes standardně prováděno aktivními mikromanipulačními metodami (ICSI, PICSI), které výrazně zvyšují úspěšnost vzniku embryí.

Našim klientům nabízíme balíček SpermPacket (k oplození) obsahující vhodnou kombinaci metod. Tento balíček zahrnuje ICSI či PICSI a selekci optimálních spermií, která se provádí dvěma způsoby – MACS nebo Fertile chip.

Způsob výběru optimálních spermií volíme na základě předchozích laboratorních vyšetření, potřeb pacientů a aktuálních parametrů spermiogramu. Metoda MACS odstraní ze vzorku ejakulátu defektní spermie s fragmentovanou DNA. Metoda Fertile chip šetrně vytřídí spermie s nejvyšší pohyblivostí a životaschopností.

Kultivace embryí

Po oplození vajíčka spermiemi embryologové vaše embrya sledují a pečují o jejich zdárný vývoj. Embryo kultivujeme 5 až 6 dní do stadia blastocysty. Našim klientům nabízíme využití moderních inkubátorů MIRI Time-lapse. Tyto inkubátory zajišťují embryím tu nejlepší péči, poskytují oddělený prostor pro kultivaci a současně kontinuálně zaznamenávají jejich vývoj prostřednictvím integrované kamery. Vzhledem k tomu, že není zapotřebí jejich vyjmutí z inkubátoru za účelem kontroly pod mikroskopem, nedochází ke kolísání parametrů kultivačních podmínek.

V cyklech s plánovaným provedením preimplantačního genetického testování (PGT) je 5. – 6. den vývoje odebráno několik buněk z embrya a tento vzorek je testován v genetické laboratoři. Embrya se mezitím vitrifikují (zmrazí).

Nejčastěji se ptáte

Co je klasické či konvenční IVF a proč už jej využíváme jen minimálně?
Jedná se o metodu, při které se umístí vajíčka a spermie do „zkumavky“ a bez dalšího zásahu embryologa se čeká, zda dojde k samovolnému oplození. Tato původní metoda má ale relativně nízkou úspěšnost a byla tedy více méně nahrazena metodami ICSI a PICSI.

V čem spočívá metoda ICSI?
Metoda ICSI je nejpoužívanější mikromanipulační technika, při které embryologové do každého vajíčka aktivně přenesou jednu spermii.

Pro koho je metoda PICSI vhodná a jak přesně funguje?
Metoda PICSI je pro vás vhodná, pokud byl podíl oplozených vajíček metodou ICSI v minulých cyklech nízký, embrya se nevyvíjela optimálně nebo došlo k potratu. Hlavní roli v metodě PICSI hraje hyaluronan, který je důležitou přirozenou součástí obalů vajíčka. Hlavička zralé spermie nese specifický receptor, který umožňuje její vazbu na právě na hyaluronan. Při metodě PICSI tak embryolog vybírá pro mikromanipulační oplození ty spermie, které vykazují pozitivní vazbu na gel s hyaluronanem.

2. Vyšetření ženy

V Repromedě nevěříme na jeden univerzální postup pro všechny. Jsme totiž přesvědčení, že každý pár je unikátní. Společně pro vás najdeme vhodnou léčbu s minimálním rizikem komplikací a s tou největší pravděpodobností úspěchu. K tomu ale potřebujeme v úvodu provést několik vyšetření.

Jaká vyšetření vás čekají?

Při vyšetření se zaměřujeme především na ultrazvukové vyšetření malé pánve, na vyšetření hormonů a genetická vyšetření.

 • Ultrazvukové vyšetření malé pánve a gynekologické vyšetření
  Jedná se o vyšetření, které znáte z běžných prohlídek u svého gynekologa. Ultrazvuk provádíme přes břišní stěnu nebo pomocí vaginální ultrazvukové sondy a hodnotíme během něho tvar děložní dutiny a postavení vaječníků a vejcovodů.
 • Hormonální profil
  Vyšetření provádíme odběrem vzorku krve, a to s ohledem na fázi menstruačního cyklu (2. –3. den menstruace). Ze získaného hormonálního profilu zjistíme přesnou hladinu pohlavních hormonů. Pokud vás zajímá, jakou máte zásobu vajíček, a tedy jaká je vaše šance na budoucí přirozené početí, nebo kolik se případně povede získat vajíček při odběru za účelem umělého oplodnění, můžete absolvovat Femme test. Při testu zjišťujeme hladinu hormonu AHM (Antimülleriánský hormon), který řídí proces dozrávání vajíček, a společně s ním hladinu prolaktinu a thyrotropinu, které spoluvytváří obraz o vašem reprodukčním zdraví. Odběr krve pro tento test není nijak vázán na váš menstruační cyklus, můžete ho tedy absolvovat kdykoliv.
 • Vyšetření hormonů štítné žlázy
  Vyšetření hormonů štítné žlázy se provádí také z krve a určí stav hormonů TSH, fT4, fT3, anti TPO a anti TG.
 • Testy na pohlavně přenosné choroby
  Test provádíme, abychom předešli případným komplikacím, které mohou pohlavní choroby při početí způsobovat. Zahrnují detekci Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis a HIV.
 • Imunologické vyšetření
  Některé páry mohou mít imunologické příčiny neplodnosti, proto je i toto vyšetření důležité a pomůže nám ve stanovení dalšího postupu. V případě potřeby vám doporučíme další vyšetření, případně konzultaci s reprodukčním imunologem.
 • Genetické vyšetření
  U párů, které mají problém s početím, se často vyskytují strukturní chromozomové vady, které pomocí genetického vyšetření odhalíme.
  Stanovení karyotypu je základním genetickým vyšetřením, kterým u nás projde každý pár. Nabízíme ale i pokročilejší genetická vyšetření – PANDA Infertility a PANDA Carrier.
 • Test průchodnosti vejcovodů a hysteroskopie
  Tento test provádíme jen v indikovaných případech.

Nejčastěji se ptáte

Není to všechno ztráta času? Něž se dočkám výsledků, už můžu podstupovat IVF a být brzy těhotná.
Věříme, že je to přesně naopak. Naším cílem je šetřit váš čas i peníze. Nechceme vás vystavovat i měsícům zbytečné nejistoty a neúspěšných pokusů o těhotenství. Někdy tyto pokusy navíc končí brzkým potratem, což znamená další ztrátu času, kterou potřebujete pro regeneraci jak po psychické, tak i fyzické stránce. Snažíme se všechny testy provést v co nejkratším možném čase a na základě výsledků klinických a laboratorních vyšetření doporučit vhodný postup přímo pro vás.

 

1. Vstupní konzultace

Vstupní konzultace je bránou do celé IVF léčby. Během 45 až 60 minut s vámi lékař probere rodinnou i osobní anamnézu a projde všechna vyšetření, která už máte za sebou. Na základě těchto informací vám navrhneme další postup. Dozvíte se také přibližné ceny včetně možnosti úhrad ze zdravotního pojištění.

Na konzultaci budete mít možnost zeptat se na vše, co vás zajímá, proto doporučujeme, abyste přišli spolu s partnerem. Nemusíte mít strach, že bychom vás zavalili odbornými termíny, lékař vám vše vysvětlí srozumitelně a jasně.

Vaši léčbu po celou dobu povede jeden tzv. strategický lékař, na kterého se můžete obracet se všemi svými požadavky, přáními i dotazy. Některé dílčí výkony však mohou provádět i jiní, stejně zkušení lékaři. K dispozici vám budou i naše denní koordinátorky, které vás celou léčbou budou provázet.

Nejčastěji se ptáte

Proč nemůže můj strategický lékař provádět všechna vyšetření a zákroky?
Pravdou je, že tento požadavek slýcháme velmi často. Rádi bychom vám vyhověli, ale každá žena má jiný menstruační cyklus a jiný průběh léčby, proto není možné naplánovat celou léčbu dopředu spolu se službami konkrétního lékaře. Můžete se ale spolehnout na to, že váš strategický lékař je vám po celou dobu léčby k dispozici. Pokud vám není cokoli jasné, máte pochybnosti nebo jakékoliv přání, můžete se na něj kdykoliv obrátit.